Juli 1916.J Het inschieten van handvuurwapenen en eenioe Vooral bij onregelmatige uitslijting van den loop is dit dikwijls in sterke mate het geval. Geregelde controle, c. q. geregelde wijziging van den korrel, is dus noodzakelijk. In 't kort mijne denkbeelden resumeerend: le. alle geweren worden jaarlijks ingeschoten; 2e. het inschieten geschiedt door uitstekende bokschutters, na de eerste serie van 5 schoten wijziging van den korrel en daarna opnieuw een serie van 5 schoten, c.q. opnieuw wijzigen, c.q. een derde serie schoten, totdat het M. T. daar is, waar het werkelijk zijn moet; 3e. zoo noodig na het vastzetten van den korrel opnieuw in schieten. Door deze regeling is 't absoluut buitengesloten, dat een geweer slecht schiet. Aangeteekend zij, dat het korrelwijzigen, enz. dus wederom als vroeger op het schietterrein moet geschieden. Daartegen kunnen geen bezwaren bestaan. In de praktijk is mij gebleken, dat het munitieverbruik voor het inschieten van een geweervolgens de vroegere methode bedroeg gemiddeld 12 patronen (alzoo 2 a 3 series van 5). Ik verschoot dus vroeger 7 patronen méér dan ik tegenwoordig verschieten mag (niet meer dan één serie van 5). Laten we aannemen, dat mijn methode volgendzelfs 20 patronen per geweer en per jaargemid deld noodig zijn, weegt dan het groote voordeel, dat alle geweren beslist zuiver schieten, niet volkomen op tegen de kosten der ver bruikte munitie. Trouwens ik neem aan, dat alle troepenofficieren gaarne 20 patronen per jaar van de hun toegestane munitie willen afstaan, als bovenbedoeld voordeel hun wordt verzekerd. Een ander monddeksel is beslist noodzakelijk. Herhaaldelijk komen thans geweren met beschadigde viezierkorrels in de repa ratie. Een monddeksel, zooals men dat in Holland kent, is zeer ge schikt. Bij de veldbataljons op Java gaan de Steyr Ioopen wel 6 a 8 jaren, de Hembrug loopen 3 a 4 jaren (alle Ioopen zijn van een jaartal van indienststelling voorzien, dus is het gemakkelijk een ant woord te geven op de vraag: hoe lang de loopen gemiddeld mee gaan). 762 BESCHOUWINGEN OVER

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 68