DAARMEDE IN VERBAND STAANDE AANGELEGENHEDEN. f Juli 1916. Het is hier de plaats om zich af te vragen: zijn wij met de Hembrug loopen wel op den goeden weg? De idee is ten zeerste toe te juichen, dat wij ons op technisch en industrieel gebied vol komen onafhankelijk willen maken van het buitenland. Edoch, als het door ons gefabriceerde materieel slechts half zoo goed blijkt te zijn (en waarschijnlijk even duur) als het buitenlandsche, meen ik dat wij er 't verstandigst aan doen het materieel uit het buitenland te blijven betrekken (of ons materieel te verbeteren; het geheim van de Steyr loopen is blijkbaar nog niet door ons op te lossen). Gezien de duizenden nieuwe loopen, die er jaarlijks worden geplaatst (een loop tot gew: M. 95 kost f 8.82, een id: tot kar. M. 95 f 8.79), boeken wij thans steeds een aanzienlijke schadepost. De Hembrug behoude natuurlijk zijn machineriën om loopen te fabriceeren. In geval van nood zijn wij dan toch weer onafhankelijk. De machineriën kunnen bovendien worden gebezigd tot het nemen van proeven om loopen te vervaardigen, die wèl voldoen aan de hooge eischen, die ook de Steyr- fabriek stelt. i) Alhoewel dit niet rechtstreeks tot dit opstel behoort, wil ik niet temin hier de aandacht erop vestigen, dat de trefkans van tal van Beaumont karabijnen en jachtgeweren zeer veel te wenschen overlaat. De eischen voor afkeuring van den loop zijn de volgende. A. Beaumontkarabijnenle als de cylinder Ml. 0.0113 door den loop gaat; 2o als van de 15 door bokschutters op een afstand van 50 M af te geven schoten de beste 10 treffers niet binnen een vier kant van 20 X 20 c.M. zijn te brengen. De laatste eisch lijkt redelijk, maar de praktijk? Ik heb vele wapenen ingeschoten (het inschieten geschiedt op 75 M. met 5 schoten), waarvan de 5 schoten niet binnen een vierkant van 50 bij 50 c.M. waren te brengen en toch voldeden die wapenen aan beide bovengenoemde eischen. 1) Wij hebben een soortgelijke kwestie gehad met de klingen tot Mar. sabel. Oorspronkelijke kwamen de klingen uit Solingen en daarna van de Hembrug. Die van Solingen waren beslist beter. Het deed mij genoegen te constateeren, dat de nieuw-model klingen wederom uit Solingen worden betrokken. Ik hoop natuurlijk, dat de Hemburg niet stil zit met het nemen van proeven om klingen te vervaardigen gelijkwaardig aan die uit Solingen. 763

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 69