Juli 1916. J Een en ander over het schieten met een loop werd gebruik gemaakt van een stuk ijzeren buis, zouden de resultaten natuurlijk veel beter zijn of liever betrouwbaarder. Logisch is het natuurlijk, dat bij den A. C.W. speciaal aangemaakte bommenwerpers veel zekerder en betrouwbaarder zullen zijn. In Europa wordt op groote schaal afgedankt geschut er voor gebruikt en worden ook in fabrieken speciale bommenwerpers geconstrueerd. Het groote voordeel van deze noodmortieren is evenwel de goedkoopte, terwijl ze met heel weinig hulpmiddelen in betrek kelijk korten tijd zijn te maken. Iedere mortier zou wel bij wijze van spreken zijn eigen schootstafel hebben, tenzij ijzeren buizen beschikbaar zijn van voldoende diameter, doch wanneer dezelfde menschen hem bedienen, behoeft dit geen beswaar te zijn. Behalve voor het gebruik inloopgraven tegenover een buitenland- schen vijand, wanneer tenminste niet beschikt wordt over speciale bommenwerpers, stel ik me voor, dat bij expedities tegen een Inland- schen vijand, waarbij bentings bestormd moeten worden, de besproken mortiertjes een kostbaar hulpmiddel zouden vormen en in de plaats zouden kunnen treden van het werpen met bommen uit de hand, zooals dit vroeger geschiedde door de geniesoldaten, en waarbij verliezen doorgaans niet uitgesloten zijn. Ook de afstand, waarop de in te voeren geweergranaat wordt afgevuurd is tamelijk gering. Een nadeel is wel, dat men het projectiel ziet aankomen, zoodat men een enkele bom gemakkelijk kan ontwijken. Maar daarvoor is het dan ook noodzakelijk een aantal mortieren tegelijk af te vuren. Meegevoerd kunnen ze altijd wel worden, daar het gewicht van den gebruikten mortier bij de Genietroepen, 48 K. G een goede tweemansvracht is en nog wel voor vermindering vatbaar. Wil men de bommen gebruiken voor het buiten gevecht stellen van levende doelen, dan worden ze opgevuld met ijzerafval, wil men ze bezigen tot het doorslaan van dekkingen, dan moet de vulling uitsluitend bestaan uit springgelatine. Bij goede afwerking en indien de ladingbussen niet gevuld zijn met ijzerafval, zouden de bommenwerpers opgesteld kunnen worden achter de afdeelingen, bestemd voor de bestorming en over deze heen kunnen vuren, in verband met de groote verheffing van de baan. 700 HOUTEN LOOPGRAAFMORTIER.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 6