Juli 1916.J Het inschieten van handvuurwapenen en eenige B. Jachtgeweren. Loop (getrokken) wordt afgekeurdals de cylinder Ml. 0.0115 door den loop gaat. Hoe slecht een geweer ook schiet, zoolang de cylinder er niet door gaat, wordt de loop niet afgekeurd. Jachtgeweren worden ingeschoten, op IOC M. (5 schoten), Ik heb geweren moeten inschieten, waarbij van de 5 schoten er niet één in de schijf (100 c.M. hoog en 80 c.M. breed) terecht kwam. Door- vurende gelukte het mij'3 van de 15 schoten in de schijf te krijgen. De schijf op 50 M. afstand plaatsend, bleven het droevige resul taten. Zoowel Beaumontkarabijnen als jachtgeweren moeten goed schie tende, betrouwbare wapenen zijn. Meer en meer wordt de In fanterie op de Buitenbezittingen door Gewapende Politie vervangen. De G. P. kan haar wapenen iederen dag bij een actie noodig heb ben, de Infanterist op Java gebruikt zijn geweer slechts als oefen wapen. Ik zou haast zeggen: nog eerder dan de Infanterie moet de G. P. goede vuurwapenen bezitten. Dat bij de jacht op groot wild de schutter over een zeer betrouw baar jachtgeweer moet kunnen beschikken, behoeft geen verder betoog. Jacht op groot wild zonder een goed vuurwapen is levens gevaarlijk. Moeten wij dan aan de G. P. wapenen geven van een ander systeem en moeten de jachtgeweren ook van een ander systeem worden? Neen, dat behoeft niet. Ik heb onder de Beaumontkarabij nen zeer goed schietende aangetroffen, evenzoo onder de jachtge weren. Men kieze de loopen met zorg uit. De spreidingseisch voor de Beaumontkarabijn worde strenger genomen, voor het jachtge weer worde alsnog een strenge spreidingeisch geformuleerd. De keuze kan streng zijn, omdat de voorraad Beaumont materiaal zeer groot is. Ten slotte wil ik er nog den nadruk opleggen, dat de bokschut- ter steeds onder gunstige omstandigheden moet kunnen schieten. De banen moeten zooveel mogelijk tegen zon en regen beschut zijn. De toestand mag niet bestaan, dat de off. B. S. een of meer banen van het schietterrein krijgt en dan steeds moet „schipperen" met den oudsten troepenofticier, die op de overige banen schiet. Het is mij herhaaldelijk overkomen, dat ik 3, 4, 5 maal per ochtend van standplaats moest veranderen, omdat de vurende troepen ook 764 BESCHOUWINGEN OVER

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 70