Uit de Practijk. [Juli 1916. de lessen niet vinden en de goede manier om later anderen te oefenen werden wij ook niet deelachtig. Gedurende een detacheering aan de Normaal Schietschool (thans Gymnastiek School te Utrecht) echter werd ons dit alles zéér duidelijk en misschien zullen collega's, die die detacheering niet mede maakten, iets kunnen putten uit hetgeen hier volgt. Wat het kader betreft, dat is er al niet beter aan toe. Op de kaderscholen wordt tot in den treure gymnastiek met het geweer beoefend, in den geest van de soldatenschool, en er wordt ook wel aan de toestellen gewerkt, doch hierin wordt niet lesgegeven door gymnastiekonderwijzers, zoodat de a.s. korporaals en sergeanten hoogstens de benamingen eenigszins leeren kennen en de meest een voudige oefeningen kunnen voordoen. Besef van het hoe en waarom wordt absoluut niet bijgebracht en is ook absoluut afwezig. Vraagt men een onderofficier of korpl. eens, waarvoor de gymna stiek beoefend wordt, dan zal hij 10 tegen 1 zeggen: „Om sterk te worden" of misschien het eerste zinnetje van het voorschrift afdraaien. „Maar de vaste gymnastiekonderwijzers dan zullen er kelen mis schien vragen „Zijn ze er?" zou ik er haast tegenover willen stellen Ja, als er bij ieder korps een goede voorhanden was, dan hoeft de rest van het kader maar een beetje meer te weten, dan nu het geval is, om onder zijn leiding wonderen te verrichten. Doch in 3 jaren tijd heb ik slechts één zoo'n wezen bijgewoond,gedurende een paar maanden bij een ander korps, en dat was er een, die zich in zijn vrijen tijd (die zéér groot was!) uitsluitend met de vierkante pot „oefende"! Waar zijn de vele kaderleden, die de zoo nuttige detacheering aan de Gymnastiek School te Utrecht meemaakten? Dat is het materieel voor vasten gymnastiek- en schermonderwijzer, maar onder controle. En dan de controle-commissie (2 X per jaar minstens!) geen kassian gebruiken, geen medelijden hebben met het afnemen van eenmaal verkregen toelagen, dat is nadeel toe brengen aan ons leger! Slechts het alternatief stellen: goed bruik baar of onbruikbaar, en in het laatste geval onherroepelijk: wèg, anderen vóór! Degenen, die mij zullen tegenwerpen, dat onze soldaten toch geen gymnasten zullen worden van het enkele uurtje oefenen, dat gewoonlijk eens in de week plaats heeft op den dag van binnendienst, geef ik volkomen gelijk. Doch dat is ons doel toch ook niet? Wij willen geen acrobaten fokken, maar kerels, die zich vlug door het terrein kunnen bewegen, die niet gauw moe worden van een kort stondige inspanning. Die acrobaten-opleiding (lees „gewijzigde acrobaten-opleiding", want militaire gymnastiek moeten we laten beoefenen!) is slechts middel. (Jammer, dat dit beginsel niet duidelijker neergelegd is in het Gymn. Voorschr., zooals in dat van het Hollandsche leger, waar na elke oefening aan een of ander toestel de toepassing volgt in 771

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 77