Uit de Practijk. [Juli 1916. menschen zijn dus voorbereid, hebben een goeden grondslag om op voort te bouwen en zijn als regel vol goeden moed en verlangend of nieuwsgierig naar de voor hen onbekende oefeningen bij een veldbat0"- Daar is de moeilijkheid, want wat zullen zij nu als regel te doen krijgen? Precies dezelfde oefeningen, die zij dag in dag uit reeds uit voerden! En dat gaat niet gedurende een paar maanden zoo, doch desnoods 25 jaren lang, als zij zoolang in dienst blijven! Na de eerste 3, 4 lessen zijn zij reeds teleurgesteld. Waaraan is dit te wijten? Laten wij er geen doekjes omwinden: aan de niet genoegzame bekendheid met het Gymnastiekvoorschrift van officieren en kader. Want, daar is genoeg uit te halen om den menschen telkens wat nieuws voor te leggen, om ze telkens opnieuw tot „doen" te prikkelen, d.w.z. niet het „doen" op commando, doch het willen doen en nog eens óver willen doen bij mislukking. Uit den aard der zaak kan men om een prettige, vroolijke stem ming in de klasse (sectie) te houden, hierbij geen groote dosis stramheid eischen Daar zit 't 'm ook nief in; het precies gericht staan van de manschappen, met de handt n voor de borst of op den rug gekruist, het openen van de klasse met de traditioneele malen „Herstelt", omdat een man 2 inplaats van'3 passen uitwaarts ging enz. enz. Dat is tijd vermorsen, want daarmee oefent men geen spieren. Gooit de klasse uit tlkaar, hoe, dat geeft immers niet? Uit elkaar moeten ze, op zoodanige wijze, dat ze elkaar niet hinderen en de onderwijzer allen overzien kan, gebruikt daar voor het co „Openen Marsch" goed, doch maakt een man een fout in de uitvoering, wijst hem dan in een seconde zijn plaa's en laat in Godsnaam niet weer de klasse sluiten en opnieuw openen om waarschijnlijk wéér een foutieve uitvoering te krijgen. Om stramheid bij te brengen hebben we meer dan genoeg aan onze soldatenschool. Ik waarschuw speciaal hiertegen, omdat ik merkte, dat dit een stokpaardje van het kader is. Drie keer openen en sluiten en de noodige peuterige verbeteringen in de richting, met een zeker aplomb, maakt „indruk" ziet UEn. neemt minstens een minuut of 7 in beslag van het halve uur gymnastiek; dan nog eens een paar toestellen versjouwen enz., dat wil allemaal zeggen er hoeven weer zooveel te minder oefeningen „verzonnen" te worden. In verband met het precies gericht staan van de manschappen naast het toestel, wil ik even wijzen op de Alg. Bepalingen der Toesteloefeningen, voorlaatste al. (blzd. 15), waar uitdrukkelijk de mogelijkheid van zitten geopend is. Dit is zeer logisch, het langdurige staan (lees „hangen vermoeit immers noodelocs. Laat de menschen zooveel mogelijk zitten, als ze niet werken, gewoon weg op den grond, doch eischt dat ze vlug en kwiek opspringen, als ze aan de beurt zijn, (niet vóór dien tijd opstaan); niet dat langzame zich opheffen als van een koe; opspringen is óók oefening 773

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 79