Uit de Practijk. [Juli 1916. hierin niet geoefenden troep en ik vrees dat er van de paggers niet veel heel blijft en dat er gauw geweren in het ongereede zullen raken. Neen, de eerste kennismaking met vaste voorwerpen moet op de hindernisbaan plaats hebben. We kunnen ons ook wel in het terrein oefenen, maar we doen het niet genoeg; d. w. z we zoeken de moeilijke punten niet genoeg op vooroefening; ik geloof dus dat de troep te eerder hierin geoefend zal worden als de hin dernisbaan er is. (Natuurlijk in het kampement, dan kan ook zoo gemakkelijk elk verloren half uurtje benut worden, en springen de manschappen er in hun vrijen tijd ook over.) Zoo ook de evenwichtsoefeningen: loopen over den boom in het gymnastieklokaal kunnen de meesten wel, doch nu over een boom over een sloot of ingraving? kijk eens wat een trillende knieën en zenuwachtige gezichten! Klimmen over een schutting of klimhuisje? Och God, kijk eens wat een gestumper op wedstrijden; dat verbetert elk tweetal Hol- landsche miliciens onze fuseliers! Het wordt den menschen niet geleerd, hoe moeten ze het dan kunnen? Mooie toepassing hiervan: de compie. komt voor een hoogen aardrand; al te voren wijst de c. ct. schuin voorwaarts 4 plaatsen aan, naar elk waarvan een sectie uitbuigt en nu, welke sectie is er het eerst bovenop zonder vuil in de geweren! De. marsch wordt hierbij zoo goed als niet onderbroken door, boven gekomen, de sectiën (c. q. brigades) weer op het midden b.v. te laten aansluiten. Kosten brengt de hindernisbaan niet mede, 't is een mooie pio nieroefening voor de compien en och, hij is zoo noodig. Hoe uit gebreider hoe beter, 't is ook zoo'n prachtoefening voor ausdauer om hem geheel of gedeeltelijk te nemen (cross-countrie's) en de oefeningen aan de toestellen laat men op elk onderdeel toepassen (hang- en steunoefeningen op de planken schutting, klimoefeningen aan het klimhuisje, 3 M. hoog minstens, enz.). Mocht dit pleidooi er toe leiden dat enkele, liefst alle, korpscom mandanten last geven tot het aanleggen van een hindernisbaan en dat deze dan ook druk gebruikt wordt, dan zou ik mij zeer gelukkig achten, want dan geloof ik beslist, dat ik meegeholpen heb om onze lichamelijke opleiding in typisch militairen zin een heelen stap vooruit te brengenDe hindernisbaan is toch niet verboden, of ben ik verkeerd ingelicht V. 775

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 81