Juli 1916.] Uit de Practijk. Binnendiensten. Zeer vaak worden deze diensten met taai, vervelend, geestdoodend en meer dergelijke epithetons bestempeld. Het nut van dergelijke oefeningen wordt niet ingezien en elke gelegenheid wordt te baat genomen om ze te ontloopen. En toch is niets minder juist. Maar wij moeten niet beginnen zelf de dienst taai te vinden. Dit drukt zijn stempel op de oefeningen. De officieren staan er lusteloos bij te gapen, het kader doet maar al te graag mee en de manschappen worden aangestoken en vervelen zich bij gebrek aan bezigheid en leiding. Er wordt over het algemeen heel weinig, veel te weinig aan gymnastiek, schermen en andere sport gedaan in ons leger en daar voor biedt de binnendienstdag juist een mooie gelegenheid. Dus op zoo'n dag geen uur aanslagoefeningen, daarna een uur gymnastiek met het geweer, dan een uur vervelen, vervolgens een uur theorie, zoo nu en dan een beetje voetbal en heel terloops een ander soort sport. Zoo zie je bijv. wel eens uit verveling allerlei kinderspelletjes doen: krachtige jonge mannen, mannen met slierten van kinderen, mannen met baarden, allen spelen genoeglijk blindemannetje. Een verheffend gezicht Neen het moet zijn sport van half zeven tot half elf, afgewisseld door een half uurtje theorie. Hoe de dag ingedeeld moet worden, zal elk jong officier u kunnen vertellen. In Holland is gelukkig de sport meer in het conser vatieve leger doorgedrongen dan hier. De compagniescommandanten kunnen dezen dienst daarom ge rust over laten aan de jongere luitenants, die nog niet zoo lang geleden in een spanbroekje om het „buitenterrein" gehuppeld hebben en die lust in sport hebben en deze lust ook kunnen over brengen op hun onderhebbenden. Voor de jongere officieren tevens een welkome gelegenheid om een trotscher commando te hebben, dan over hun sectie van 7 Europeanen. De leider der oefeningen dient reeds den vorigen avond grondig nagedacht te hebben over de wijze, waarop hij den dienst zal rege len. Er bestaat een groote verscheidenheid in de te beoefenen sport: lichte athletiek (als snelloop, duurloop, springen, over winnen van hindernissen), gymnastiek (niet alleen optrekken), schermen (vooral practisch trekken, geen saaie les onder een zoog. Prevót) sportspelen (voetbal, korfbal, casti, slingerbal, enz.) en zwemmen. Vooral eiken keer wat nieuws en niet alleen ons gymnastiek voorschrift dateerend uit den tijd der mammouths aanbidden. 776

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 82