Uit de Practijk. [Juli 1916. noodzakelijkheid ervan. De spitsct. kan alleen aanraden om halt te houden of van den marschweg af te wijken met opgave van de omstandigheden per bericht. Bovendien komt het meermalen voor, dat het voorste verb. r. het teeken halt overneemt van den spitsct., terwijl dit heelemaal niet voor hem bestemd was, doch b. v. voor een zijpatrouille, of wel het verb. r. geeft, zonder het ontvangen te hebben, uit domheid het teeken halt, als de spits een oogenblik halt houdt om de een of andere reden. Men zou nu kunnen verbieden aan de verb r. om die teekens halt en voorw. van voren over te nemen, doch krijgt dan moeilijk heden, als de ct. voortroep (hoofdtroep, hoofdmacht) zich een echelon meer naar voren bevindt. Ik zou dan ook willen voorstellen te bepalen, dat die teekens alléén van voren worden overgenomen, als de ct. voortroep (enz.) zich vóór bevindt. Dit is het eenige niet- machinale werk bij dezen dienst en mij dunkt dus niet te veel; het zal ertoe bijdragen de menschen wakker te houden. De bewuste ct. voortroep (enz) zal daarbij natuurlijk aan de menschen getoond moeten worden. Teekens van achteren naar voren moeten steeds worden doorgegeven, daar anders teekens namens den colonne ct. b. v., de voorhoede niet zouden bereiken. Op dezelfde wijze resumeerende als L., zou ik den verbindings manschappen dus willen leeren: le. steeds voorman volgen wat richting betreft, maar je afstand houden van het (de) achtervolgende verb. r. (afd.) 2e. teekens van achteren alle doorgeven; van vören ook, maar de duivel hale je, als je „halt" of „voorwaarts" van voren aanneemt, zönderdat je den ct. voortroep (enz.) naar voren hebt zien gaan. 3e. als L. Ik kan hieraan toevoegen, dat het kader op de kaderschool te Tjimahi in dezen geest wordt opgeleid, dus reeds bekend is met deze methode. V. Bei seinen. Sinds korten tijd zijn wij verrijkt geworden met z.g. seinlampen, ten behoeve van het seinen bij nacht Een groote verbetering, ver geleken bij de oude methode van stormlantaren met een scherm. Echter aan één ding is, dunkt me, niet voldoende aandacht gewijd: het transport namelijk. Er staat wel voorgeschreven, dat ze op den G.T. meegevoerd worden, doch niet hoe Daarom is, gezien de fragiele seininrichting voor, op de lamp, de waarschijnlijkheid gróót, dat na verloop van korten tijd, de lamp (seininrichting) defect en dus onbruikbaar zal zijn, afgescheiden nog van het zoekraken, dan 781

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 87