Van fllles U7ai. Bet afgezaagde thema. Les faux dévots Een goed jaar geleden en op een zomerschen dag heb ik twee lang.e uren m'n vingers blauw en m'n pen puntloos geschreven om te betogen, dat het concubinaat wel verschrikkelijk immoreel was, maar dat het zónder dit verwerpelijk instituut no^ een braaf stuk immoreelen worden zou in sommige lagen van onze militaire maatschappij. Oorspronkelijk vleide ik mij eenig resultaat te zullen bereiken, vermits de redacteur van de Indische Gids getuigde hartelijk te hebben meegelachen om „la noce de Jan Fuselier" 't geen echter niet de vooropgezette bedoeling was en vermits de Java-post mij een Anti-Christ schold 't geen me weldoend koud liet. 't Resultaat is echter uitgebleven. Tenminste, dat bleek me uit een entre-filet in één der bladen, waarin werd meegedeeld, dat ergens op Java was bepaald, dat onderofficieren geen vrouwelijke bediende „voor dag en nacht" meer mochten houden, tenzij leeftijd en uiterlijk van die hulp in de huishouding door een bevoegd beoordeelaar werden verklaard als zóódanig, dat ieder vermoeden van ontuchtighedens 't woord is van Multatuli kon worden uitgesloten. Die order op zichzelf blijve natuurlijk buiten bespreking - al zou Montel in la Cigale of Mansuelle in de, Gaietés Rochechou- ard" (dierbare herinneringen!) er een lied van levenshumor uit gepuurd hebben. Maar toch wil ik nog even terugkomen op het afgezaagde thema. Het was een akal zooals er veel akals zijn. En ik heb menigen braven chef gekend, die den akal rustig liet geschieden. Want de co'ncubinaats-regeling vond niet overal me destanders onder ons, officieren. Thans zal ook die akal verboden worden. En nu moeten we het gegeven zóó stellen. Een jonge, levenskrachtige man komt in Indië. Trouwen kan hij niet: z'n inkomen is te gering en de levens omstandigheden plus het levensmilieu, die hij aan een behoorlijk hollandsch meisje bieden kan, zijn van dien aard, dat er hier niet verder op behoeft te worden ingegaan. Zij zijn ten eenenmale onvoldoende (vooral ook uit een moreel en ethisch oogpunt). 783

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 89