Juli 1916.] Van Alles Wat. Dat was een schoone tijd! Nu is langzamerhand in dat alles verandering gekomen en is men gaan inzien, dat het niet noodig is om, als men van een burger een soldaat wil maken, eerst te beginnen met hem te leeren voorover- looDen. Toch komt ook nu nog in het R. I. voor: „Gedurende het gaan helt het lichaam naar voren. Bij iederen pas wordt het licht gebogen been, etc". Ook bij den paradepas blijft't lichaam naar voren hellen -'t geen fiVnie' a' 's daar worden echter de beenen gestrekt Wie nu van mijne meening is, dat het wenschelijk en noodig is den commandant van eene exerceerende afdeeling in de gelegenheid te stellen, zijne manschappen zoodanig te laten marcheeren, dat zii er ook lichamelijk wat aan hebben, zal met mij ernaar verlangen dat er in het R I. enkele wijzigingen en aanvullingen komen, zoo dat hem de gelegenheid daartoe beter geboden wordt dan nu het geval is. Wanneer men zijn troep kan laten exerceeren stram, juist en kort, dan is de troep gedwongen daarbij alle spieren te spannen en dan kan zij eiken dag een beetje sport krijgen in den geest van ordeoefeningen. 5 Daartoe moet de gelegenheid geopend worden voor drill hoofd op - horst vooruit gestrekte beenen, en niet bij wendingen in den marsch „het lichaam ongedwongen de bewegingen der voeten doen volgen - neen, kort wenden op den eenen voet en aanmar- cheeren met den anderen, geen gefrutsel in 3 bewegingen tot er eindelijk eens wat komt van het volgen der nieuwe richting. rl'e? jn debat begeven over het al of niet wenschelijke van drill, werkelijke doorgevoerde uniformiteit, 't nut van het exer ceeren voor de discipline en allerlei daarmede samenhangende ziel kundige en politieke vraagstukken ik vraag alleen om zoodanige bepalingen in onze reglementen, dat wij onze troep weer stram kun nen laten exerceeren, zij het alleen bij wijze van sport. Ik zie hierin de eenvoudigste wijze om aan allen althans eenige sport te geven. In het terrein komt dan het overige vanzelf. v. G. Gildemeester. fllililaire fluto's. iïS-j djd geleden in de pers gemopperd over de groote de.nlheid in merk van auto's, die voor het leger worden aan geschaft, de militaire autos vormen een staalkaart: Lancia, Merce des, Oryx, Sunbeam, Delahaye, Overland. 788

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 94