Van Alles Wat. (Juli 1916. Tegen het feit, dat de militaire auto's van verschillende merken zijn, bestaan echter m. i. geene bezwaren, wel tegen de keuze van de merken. De militaire auto's toch, in vredestijd benoodigd, kun nen tevens dienstbaar gemaakt aan het verwerven van de hoog roodige kennis omtrent verschillende werken voor mobilisatie. Als dan komen alle auto's van Java ter beschikking, veel meer dan we aanvankelijk noodig hebben en dan moet er eene keuze gedaan worden. Wat weet het legerbestuur nu af van de Europeesche mer ken, die het meest op Java voorkomen, d. z. Fiat, F. N., Mineiva e. d., wat van in grooten getale aanwezige Amerikanen als Hup- mobile en Ford? Aan de kennis, opgedaan met betrekkelijk weinig talrijk vertegen woordigde merken als Lancia, Mercedes, Sumbeam hebben we niet veel. We moeten leeren, hoe de merken, die we in oorlogstijd al lereerst zullen bezigen, zijn, waar hunne zwakke punten leggen, welke reservedeelen we noodig zullen hebben en dan in vredestijd zorgen, dat die reserve-deelen op Java aanwezig zijn. We moeten daarom bij de aanschaffing van auto's voor het Leger de keuze niet beperken tot de merken, die een bepaalde im porteur invoert, maar die merken nemen, waarvan we ondervinding moeten krijgen. In de tweede plaats moet die ondervinding dan ook systematisch geboekt worden. De Gouvernements-autodienst weet precies van zijne auto's het aantal afgelegde K. M. en het verbruik aan banden, benzine, olie enz. De Genie moest dit van de militaire auto's ook weten en de cijfers publiceeren. Daartoe moet een officier met de auto's belast worden, niet als bijbaantje bij andere drukke werkzaam heden, maar zoo, dat hij zich daaraan geheel kan geven en eene studie daarvan maken. Heeft de Genie daartoe geen officier beschik baar, dan kan toch iemand van een ander wapen bij de genie ge detacheerd worden, evenals bij de genietroepen in het tekort aan genie-olficieren door detacheering op gelukkige wijze is voorzien. M. Opleiding (Dilitaire Chauffeurs. Militairen worden tot chauffeur opgeleid in autozaken, die daar voor per man, die zij afleveren, een bepaald bedrag krijgen. Ontdekt de instructeur na eenigen tijd, dat een in opleiding zijnde man nooit een goed chauffeur zal worden, dan staat hij voor de keuze dien man toch klaar te stoomen en geld te ontvangen of hem uit 789

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 95