Juli 1916.] Van Alles Wat. de leiding te verwijderen en voor zijne tot dusverre aan dien man besteede moeite niets te ontvangen. Wordt de instructeur op deze wijze niet in de verleiding gebracht het eigen belang te veel te doen voorgaan? M. Tekort aan Europeanen. Het tekort aan Europeanen bij den troep is nijpend, niettemin worden ongeveer duizend Europeanen als schrijvers gebezigd, ten deele voor diensten, die even goed door ontwikkelde inlanders kunnen worden verricht, die daartoe geen militair behoeven te worden. Waartoe dienen al die militaire, Europeesche schrijvers op het D. v. O. bij voorbeeld? Dat overtikken kan toch wel door andere menschen geschieden. M. Uiures-indemniteit. 3ij meerdaagsche oefeningen, manoeuvres enz. wordt in vele ge vallen in de voeding der troepen voorzien door hen vivres-indem- nitiet toe te kennen. Hoewel dit ongetwijfeld eene eenvoudige wijze van voorziening in die behoeften is zoo wil het toch voorkomen, dat een dergelijke regeling niet juist kan worden geacht. Er zijn daartegen toch te veel bezwaren aan te voeren. De vivres-indemniteit voor ieder gewest wordt bepaald in ver band met de marktprijzen der verschillende artikelen, welke opga ven verstrekt worden door de Hoofden van Plaatselijk Bestuur. Aangezien die prijzen per eenheid (K. G., L. of M3) zijn bepaald, ontstaan dikwijls bezwaren, omdat de nun voorde kleine hoeveel heden, die hij noodig heeft, niet mat een evenredig deel van den marktprijs terecht kan, meestal veel meer zal moeten betalen, vooral bijv. voor brandhout. Meermalen hoort men dan ook klach ten, dat de vivres-indemniteit onvoldoende is. Een bewijs voor het vorenstaande is, dat men dikwijls de compagnies- of detachements commandanten de verschillende artikelen ziet inkoopen, waardoor de man dan meestal zeer gebaat is. Zijn de vorengenoemde bezwaren, blijkens het zoo juist gezegde, dus wel te ontgaan in vredestijd, in oorlogstijd zal het meermalen zeer moeilijk, zoo niet ondoenlijk blijken eene voldoende hoeveelheid levensmiddelen van de bevolking los te krijgen. Het eenvoudige stelsel van vivres-indemniteit, waaraan men in vredestijd zoo ge woon was geraakt, zal dan zonder voorbereiding vervangen moeten 790

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 96