Van Alles Wat. [Juli 1916. worden. Dat veranderingen in de verpleging gedurende oorlogstijd, wanneer aan de Intendance toch al zulke zware eischen worden gesteld, gevaarlijk is, zal wel niet nader moeten worden toegelicht. Ook gedurende de jongste Groote Manoeuvres werd aan verschil lende categorieën van menschen (als telegrafisten, ordonnansen enz. zie Manoeuvre-order bl. 9.) vivres-indemniteit toegekend. Alhoewel dit gedurende die manoeuvres geen ernstige bezwaren opleverde, zullen die menschen in oorlogstijd, naar vermeend wordt, met hun V.I. niet ver komen. Dan toen zullen niet overal waiongs en rondventers te vinden zijn. Wanneer men daartegen aan wil voeren,, dat die menschen dan wel ergens anders in voeding worden opgenomen, dan zou ik daarop willen antwoorden: „waarom dit dan ook nu niet gedaan" Vrij zeker zouden bezwaren zijn onder vonden, die dan bestudeerd en opgelost hadden kunnen worden. Door V. 1, toe te kennen heeft men ook geen controle meer over de voeding en dat is toch zeker zeer ongewenscht. Als voorbeeld, dat in oorlogstijd of liever toen was het nog maar een tijd van spanning, niet overal levensmiddelen in voldoende hoeveelheid te krijgen zijn op het oogenblik, dat een troep ter plaatse komt, diene het volgende: in Augustus 1914 werd een detachement, bestaande uit ±31 man met een zekere opdracht gezonden naar X. Aangezien dit detache ment met spoed had moeten vertrekken, was het middagmaal niet meer genuttigd geworden. Voor dien dag mocht V. 1. worden toe gekend, edoch ter plaatse komende was er geen eten te krijgen. Óp een dergelijke plotselinge toeneming van den afzet waren de kleine pasar en de warongs niet berekend Het gevolg was, dat de troep dien dag zonder eten bleef. Andere soortgelijke detache menten kwamen op plaatsen, waar in het geheel geen eten te krijgen was, daar moest het 4 K. M. ver gehaaid worden De grootste bezwaren van het leven van V. I. ondervinden de Europeanen, daar de warongs edg. alleen zuiver inlandsche lekker nij en leveren. Het vraagstuk is geenszins eenvoudig; proefnemingen, vooral bij groote manoeuvres, zullen echter gemakkelijk een afdoende regeling leeren kennen. Nauw samenhangend met de verpleging is de verstrekking van goed drinkwater (thee) aan de troepen. Aangezien de filterwagens niet meer gebruikt worden, heeft men zijn toevlucht weder genomen tot de vanouds bekende petroleum-blikken. Hoewel voor eenige dagen bij voorzichtig gebruik zeer geschikt voor dat doel, zijn ze op den langen duur minder practisch. Na een week groote ma noeuvres waren er van de 20 door ééne compagnie medegenomen petroleum-blikken nog maar 4 bruikbaar. Aankoopen zal, alweder in oorlogstijd, onmogelijk kunnen blijken. Het medevoeren van 791

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 97