Terrein voorstellino or kaarten. [juli ïyiö. vergroot, vlakten verkleind worden, pleit daarvoor, doch in tegeè stelling met den vorm der aarde werkt echter in de natuur de ver ticale vorm der bergen beter op de zintuigen in en bestaat er dus daarom geen reden die overdreven voor te stellen. Voor een duidelijk begrip van den algemeenen vorm van het ter rein is het doelmatig zich een denkbeeld te vormen omtrent den loop van de hoofdlijnen, te onderscheiden in de lijnen van de grootste hoogte en in de lijnen van de grootste diepte. Reeds de wijze, waar op de terreinvormen zich hebben ontwikkeld, wijst op de groote beteekenis van die hoofdlijnen. Over het algemeen genomen is de tegenwoordige gedaante van de aarde ontstaan door twee krachten, n.l. de van binnen naar buiten werkende (endogene) vulkanische krachten en de werking van het water exogene krachten.) Door de vulkanische werkzaamheid der aarde werden in hoofd trekken de vorm, gesteldheid en richting van de groote verheffin gen bepaald, deze vormen het beenderenstelsel van de uitwendige gedaante van het aardoppervlak, al hebben zij dan in den loop der tijden, in uiterlijken vorm, veranderingen van den grootsten omvang ondergaan. Deze veranderingen moeten o.m. worden toegeschreven aan de inwerking van lucht en water op het blootliggend gesteente of in het kort uitgedrukt, aan de verweering De oorspronkelijk hoekige en ruwe rotsen verloren hierdoor langzamerhand hare kan tige, harde vormen, rondden zich af of werden bedekt met eene uit- 1) Men onderscheidt physische, chemische en organische verweeringsvef- schijnselen, die echter in het algemeen zoo samenhangend optreden, dat het moeielijk is de verschillende processen te scheiden en nauwkeurig elks aandeel in de werkzaamheid te bepalen. De leer van de vormen der aardoppervlakte, degeomorfologie of kortweg morfologie, is als wetenschap op zich zelf eerst een zestig jaar oud. Zij werd gegrond, toen men begon in te zien, van welke buitengewone beteekenis de werkzaamheid van het stroomende water voor de vorming van het uiterlijk beeld van onzen aardbol is. Enkele natuurvorschers, die hun tijd vooruit waren, uitgezonderd, schreef men tot het midden der vorige eeuw het ontstaan der uiterlijke gedaante van het aardoppervlak toe of aan plutonische of aan neptunische krachten (katastrophetheorie). Bij de verheffing der gebergten waren door losschuiving de dalen ont= 703

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 9