Uit de Praciijk. Een Beginselkisestie. Aanleiding tot het stellen van deze vraag gaf mij een veelal ge bruikelijke interpretatie van Art. 1 Alg. Order I888N0. 27, regelend het voeren van het plaatselijk (militair) commando (P. Co.) in een garnizoen. Nu en dan doet zich het geval voor, dat om praktische redenen op een post moet uitgemaakt worden, wie eigenlijk het P. Co. be hoort te voeren (meestal gaat het erom, of dit de geneesheer van die post, of wel de onderofficier-bivakcommandant aldaar is). Kan men het daarover niet op een accoordje gooien, welnu, de „be slissing" van den Gew. Mil. Commandant is gemakkelijk te krij gen. Die „beslissing" is dan niets anders dan een subjectieve op vatting omtrent de bedoeling van meergenoemden A. O. In de eerste plaats moet het mij van het hart, dat het een bedroevend verschijnsel is, dat omtrent de hoofdzaak in een zoo belangrijke A. O. verschil van opvatting kan bestaan. Wil men een van de twee mogelijke opvattingen motiveeren, dan moet men zeer omslachtig allerlei zinsneden analyseeren, om zoo als einduitkomst van de berekening het antwoord te kunnen af leiden. Is dat duidelijkheid? Naar mij bekend is, valt bovengenoemde „belissing" meestal in ééne richting, nl. troepencommando gaat steeds voor. Op het m. i. al dan niet juiste van deze opvatting kom ik straks terug. Maar eerst mijn antwoord, zooals ik dat meen te mogen „af leiden" uit den tekst van meergenoemde A.O. Aangenomen, dat de troepen-onderofficier bij ontstentenis van een troepenofficier tot het voeren van het P. Co. bevoegd was, wat heeft dan het laatste deel van al. 2 art. 1 voor beteekenis („tenzij daarin niet op de aangegeven wijze kan worden voorzien")? Het wil er bij mij niet in, dat deze in het algemeene gehouden uitzondering slechts zou staan voor: behalve bij Gezondheidsetablissementen. Zijnm'ef- officieren nl. benoembaar als Plaatselijk (Militair) Commandant (P. Ct.), dan kan steeds op de aangegeven wijze in de waarneming van dit commando worden voorzien. Verder blijkt uit art. 3, dat als (fd.) plaatselijk-adjudant slechts een officier benoemd kan worden. Is het garnizoen zoo klein, dat Kan een officier ooit onder hei commando staan nan een onderofficier? 904

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 106