Van Alles Wat. Aug. 1916.] fabrieken in onzijdige landen werden slechts zonder bepaling van, dan wel op zeer langen, leveringstermijn aanvaard en in het laat ste geval nog met belangrijke vertraging opgeleverd. In het licht dezer hoogst ongunstige omstandigheden mag op de desondanks verkregen uitkomsten met voldoening worden gewezen, dank zij ook den tijd, die ons was vergund door het tot dusverre uitblijven van vijandelijkheden op Nederlandschen bodem. De munitievoorraad voor geweren en geschut is in zeer belang rijke mate toegenomen en de thans bereikte capaciteit der hierbij betrokken rijks- en particuliere fabrieken waarborgt voortaan een krachtige aanvulling van den voorraad. Een voorraad handgranaten is aanwezig en wordt nog bij voortduring uitgebreid. De troepen worden geregeld in het werpen dier granaten geoefend; een centrale handgra- natenschool voor het vormen van instructeurs is opgericht, terwijl nog zes andere dergelijke scholen bij verschillende garnizoenen in voorbereiding zijn. Bommenwerpers voor den loopgravenoorlog zijn beschikbaar; voorts zijn in aanmaak catapulten voor het werpen van handgranaten. Een ruime voorraad gasmaskers is reeds sedert lang in voorraad opgelegd; een nieuwe hoeveelheid is in aanmaak. Aan de troepen zijn eenige van zulke maskers met gebruiksaanwij zing ter kennismaking uitgereikt. Voor de toepassing van gassen als afweermiddel is een zeer doel treffende oplossing bereikt. Het vraagstuk der stalen helmen is in behandeling. De uitrusting der infanterie met pioniergereedschap, die voor de eischen der tegenwoordige oorlogvoering te beperkt werd geacht, is belangrijk uitgebreid; ieder soldaat draagt bovendien een zand zak als dekkingsmiddel mede, terwijl aan de korpsen oefenings zandzakken zijn verstrekt. Een aanzienlijk aantal loopgraafschilden met afsluitbare schietgaten wordt binnenkort, ten deele in de stel lingen, ten deele als centrale voorraad in het Algemeen Verdedi gingspark opgelegd en voor een ander deel tot oefening ter be schikking van de troepen gesteld. Versperrings- en dekkingsmate riaal is in groote hoeveelheden aangeschaft; onze voorraad spring middelen is belangrijk uitgebreid. Een hoogspanningsafdeeling, zijnde personeel bestemd voor het opruimen van draadversperringen onder sterken electrischen stroom, wordt opgericht. Ons aantal electrische zoeklichten, zoowel voor de kustverdediging als voor de landstellingen is belangrijk vermeer derd; een groot aantal gaszoeklichten, ook voor de veldtroepen, is aanwezig en wordt voorts nog aangeschaft. Eenige automobile stations voor radiotelegrafie zijn hier te lande door militair perso neel gebouwd. De uitrusting der troepen met telefoonmateriaal is belangrijk uitgebreid. Ten behoeve van den etappendienst is een groot aantal vrachtauto's aangeschaft, ter vervanging van de, kort na de mobilisatie uit ge- 912

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 114