Van Alles Wat. [Aug. 1916. vorderde personenauto's geconstrueerde, doch op den duur minder doelmatig bevonden, bakauto's. Het inrichten van auto's voor ver voer van gewonden is voorbereid. Een aantal uit goederenwagens samengestelde gewonden-treinen wordt steeds gereed gehouden; hun inrichting wordt verbeterd; ook personenrijtuigen zijn voor vervoer van gewonden ingericht. Het aantal vliegtuigen met bijbehoorend materieel (personen-, ma- gazijns- en reparatie-auto's, vervoerwagens voor vliegtuigen) is belangrijk vermeerderd en de luchtvaartafdeeling in evenredigheid daarmede uitgebreid. Vliegtuigbommen zijn aanwezig. Alle vlieg tuigen kunnen met een geweermitrailleur of ander snelvurend wapen worden bewapend. Zoodra uit de berichten van het oorlogstooneel bleek, dat de aldaar verkregen ondervinding er toe had geleid, de aan vliegtuigen te stellen eischen van snelheid en stijgkracht op te voeren en over te gaan tot een specialiseering der vliegtuigtypen voor de verschillende tactische en strategische bestemmingen, zijn ook hier te lande stappen gedaan om vliegtuigen van deze nieuwe typen te verkrijgen, eenerzijds door aankoop buitenslands, anderzijds door aanbouw bij de eigen industrie. Er bestaat gegronde hoop hierin te zullen slagen. Voor vliegtuigmotoren blijven wij nog steeds van het buitenland afhankelijk. Met betrekking tot de uitbreiding en verbetering onzer artillerie werden de grootste moeilijkheden ondervonden. Toch is de re geering er in geslaagd eenige bestellingen te plaatsen, maar ten opzichte van de leveringstijden wordt teleurstelling ondervonden. Intusschen is het aantal onzer veldbatterijen met voorhanden geschut en daarbij aangemaakt of aangekocht materieel belangrijk uitgebreid. Het beschikbare aantal mitrailleurs onderging een flinke vermeerde ring, zoodat de uitrusting van het geheele veldleger en van de reserve-regimenten, waarvan bij de mobilisatie nog veel ontbrak, thans compleet is, terwijl bovendien nog in verschillende andere bestemmingen is kunnen worden voorzien. Voorts is een groot aantal geweermitrailleuis aangeschaft en zijn ook van dit wapen nog verdere bestellingen in behandeling. Onze geweerfabricage heeft een zeer verhoogde capaciteit bereikt. Hoe staat het met de uitrusting van het Ind. leger met moderne strijdmiddelen A. 913

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 115