Ouerzicht uan Ilederlandsche militaire Tijdschriften. Mavors 1916 No. 4. De Kolonel der Artillerie F. Dell. maakt in deze aflevering een aanvang met een serie artikelen over het gebruik der artillerie in stellingen. Zooals S. opmerkt zijn deze artikelen, reeds een paar jaar in portefeuille, herzien en aangevuld als gevolg van de gebeur tenissen van de laatste 2 jaar. Hoofdzakelijk zal S. behandelen de taak der vestingartillerie bij het afslaan van stormaanvallen op de /zoo/rfstelling en den steun, door die artillerie te verleenen bij de verdediging van voorstellingen. Begonnen wordt met een beschouwing over de beteekenis van het stormvuur en het kaartstormvuur, door S. ter onderscheiding genoemd stormvuur met zicht en stormvuur zonder zicht. De storm- en flankbatterijen in de Nederlandsche stellingen schijnen niet bepaald up to date te zijn. De bewapening, zoo zegt Kolonel Dell, geeft ons een staalkaart van oud en ietwat moderner geschut. In het volgend artikel beëindigt de Heer Kroeff, Commies bij het D. v. Ozijn beschouwingen over „De staat van oorlog en de staat van beleg." Hierbij wijst S. nog op een bijzonderen rechtstoestand, welke in Nederland in het leven kan worden geroepen, n. 1. een overgangs toestand tot den staat van oorlog of van beleg. De gevolgen van dien rechtstoestand zijn alleen aangegeven in de Telegraaf- en Telefoonwet en in de Motor- en Rijwielwet. Wordt de hier bedoelde toestand geschapen, dan krijgt o. a. het militair gezag reeds de beschikking over alle telegrafen en telefonen. De beschouwingen, die terzake in de He Kamer bij de behande ling van de Telegraaf-en Telefoonwet worden gehouden, lijken ons niet bepaald helder. Daarin wordt n. 1. gezegd, dat die rechtstoe stand zal ontstaan, als de regeering de motieven voor den staat van oorlog of van beleg aanwezig acht, maar nog geen termen vindt dien te verklaren. 914

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 116