Overzicht van Nederlandsche militaire tijdschriften. [Aug. 1916. Daartoe aangespoord door een artikel van den Kapitein C. C. de Gelder in de Januari-aflevering van Mavors, handelende over de opleiding tot vuurleider, stelde de luitenant R. Lagaay een leercur sus voor de „opleiding tot vuurleider" samen. S. behandelt daarin achtereenvolgens de opleiding van den man, van den patrouille-, groeps- en sectie-commandant. In slechts anderhalve bladzijde schept de Kapitein der infanterie M. A. van der Lijke een heele divisie bereden infanterie. S. is van meening, dat van de infanterie 4 gedeelte op rijwielen moet worden geplaatst. Mocht dat te duur worden, dan zou aan de manschappen, tegen vergoeding van de gebruikelijke toelage, moeten worden vergund hun eigen rijwiel te gebruiken. Op deze wijze zou dan van elke compagnie één sectie bereden moeten worden gemaakt. Dus geen afzonderlijke korpsen wielrijders. Erg aanbevelenswaard lijkt ons het door S. voorgestelde systeem niet. Naast kleine voordeelen staan vele en groote nadeelen. De le Luit. der Veld-artillerie P.M. de Boer geeft eenige beschouwin gen over De praktijk der samenwerking bij den aanval tusschen „artillerie en infanterie voor den infanterie-officier". Hoewel iedereen van het groote belang eener innige samenwer king overtuigd is, bestaat er nog al verschil van gevoelen over de wijze, waarop die samenwerking behoort te worden tot stand ge bracht. Natuurlijk moet ieder naar vermogen medewerken om die samen werking zooveel mogelijk te verzekeren, maar we meenen, dat S. in het aangeven der middelen tot het verkrijgen van die samen werking niet voldoende rekening houdt met de toestanden op het gevechtsveld. Het is te veel gevraagd, om van elk infanterie-otficier in de voorste linie te willen verwachten, dat hij door middel van schriftelijke berichten zal aangeven, waar artillerievuur gewenscht wordt. Een schets van de ligging van het doel kan een bericht zeer verduidelijken, zegt S, daarbij nog. Voorts vallen nog te vermelden de volgende artikelen: „Waarop heeft een soldaat recht door den luit. kwm. de Roy van Zuydewijn 915 I

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 117