Overzicht van Nederlandsche Militaire Tijdschriften. [Aug. 1916. De conclusiën van Dr. Thomassen zijn neergelegd in de volgende 4 punten: le. Rein ligstroo onder de voorbeenen; 2e. Ruime toevoer van lucht; 3e. Een staltemperatuur, die niet of weinig verschilt met die der buitenlucht, en 4e. De verweermiddelen der paarden (dekharen, manen, staart, vetlokken) intact laten. In het bijzonder moge de aandacht worden gevestigd op een artikel van X, getiteld: Verliezen en aanvulling bij de oorlog voerende mogendheden." De berekeningen van X. houden verband met die, welke in de Februari-aflevering van den Spectator werden vermeld, maar geven een eenigszins ander beeld. Echter blijkt ook uit de gegevens van X, dat de weerstandskracht van het Duitsche volk voorloopig nog niet is uitgeput (voorzoover die weerstandskracht zetelt in het aantal. N). S. vestigt nog de aandacht op de berichten uit Duitsche bron, volgens welke 90 °/0 der gewonden zouden herstellen en weer te velde gaan. Dit zou slechts betrekkelijk juist zijn. S. meent, dat men nog altijd moet rekenen op 20 °/0 gesneuvelden en 20 zwaar gewonden, die niet weer op 't gevechtsveld komen. Van de overige 60 °/0 zullen vermoedelijk 90 weer te velde kunnen gaan. Het percentage blijvende verliezen zou dus 20 -f 20 -f 6 46 zijn. Achtereenvolgens behandelt X de verliezen van Duitschland, Engeland en Frankrijk. „Een nieuwe wijze van aanval en verdediging in het polderterrein" aldus luidt de titel van een volgend artikel. De schrijver, luit*. L. J. Schmidt is van meening, dat men bij de oefeningen in het polderterrein, hoewel daaraan in de laatste jaren nog al veel wordt gedaan, aan een tweetal zeer belangrijke factoren onvoldoende aandacht wijdde. In de eerste plaats werd bij dergelijke oefeningen meestal aan een passieven weerstand gedacht, terwijl toch ook maatregelen behooren te worden genomen, om tot een offensief te kunnen over gaan. Voorts wordt, naar S. meent, het water altijd als vriend beschouwd, terwijl er toch ook rekening mede moet worden gehouden, dat dit element gevaarlijk kan worden voor den verdediger. 917 I. M. T. 1916. 59.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 119