PC* Ouerzicbt non eenige Buitenlandsche PC* XX Tijdschriften. Revue Militaire Suisse (April 1916). Onder den titel „Les deux neutralités" geeft M. William Martin beschouwingen over de neutraliteit van België en Zwitserland. Zwitserland had in 1815 op het Congres van Weenen de door de Mogendheden gegarandeerde neutraliteit gaarne hooren uitgespro ken, België aanvaardde na de stichting van den Belgischen Staat de verplichte neutraliteit met eenigen tegenzin. Men zag er een nieuwen vorm van het oude Barrière-tractaat in. Heeft de gegarandeerde neutraliteit eenige waarde voor de neu traal verklaarde staten? Neen, zegt schrijver. Meermalen is zij oor zaak geweest, dat vreemde mogendheden zich met de interne aan gelegenheden der betrokken landen bemoeiden. Het artikel geeft daarvan verschillende voorbeelden. Is de gegarandeerde neutraliteit een waarborg voor vrede? Nie mand, die zulks na het gebeurde in 1914 zou durven beweren. Maar reeds in 1855 verklaarde Lord Palmerston in het Lagerhuis: „Ik weet, dat dwingende verdragen de neutraliteit van België heb ben gegarandeerd, maar ik ben niet erg geneigd, om aan verkla ringen van deze soort groot gewicht te hechten. De wereldgeschie denis toont duidelijk aan, dat, wanneer bij het uitbreken van een oorlog, een der oorlogvoerende partijen er voordeel bij heeft zijn leger op het neutrale grondgebied te werpen, de neutraliteitsver- klaringen niet om haarzelf ontzien zullen worden". De neutraliteit van Zwitserland moge juridisch van eenigszins anderen aard zijn dan die van België, in de practische politiek maakt dat geen verschil. De permanente neutraliteit legt verplichtingen op en is aanleiding tot weinig belangstelling voor en weinig kennis van de internati onale verhoudingen; zij leidt tot een gebrekkigen diplomatieken dienst met de slechte gevolgen daarvan. Voordeelen kon zij daar niet tegenover stellen. Daarom moet Zwitserland na den oorlog een eind maken aan de eenzijdige verplichtingen, die het drukken, de gegarandeerde neu traliteit doen opheffen, om zijne vrijheid van handelen te herkrij gen. In een artikel „Sur le tir contre avions" worden beschouwingen gegeven over de moeielijkheden, die aan het vuur tegen vliegtuigen verbonden zijn. De schrijver behandelt in deze aflevering het in- 919

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 121