Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Aug. 1916. ir>^Ieu^ Richardson betoogt in een artikel „The land strategy \Fr c 'esson Verdun", dat voor de geallieerden op het Westfront van een aanval niet meer te verwachten is, dan de Duitschers bij Verdun hebben bereikt, d i. eene mislukking. Schrijver wil den vijand op het Westfront slechts binden, de zwakste tegenstanders n. 1. Turkije en Bulgarije aanpakken en door deze achterdeur Oos tenrijk binnen vallen. Voor de Centralen zou, meent hij, de aan gewezen weg zijn, voor goed met Rusland af te rekenen. Op het oostelijk front kan men daartoe den bewegingsoorlog voeren, wat in het Westen onmogelijk is en zonder bewegingsoorlog geen beslissing. „Submarines or battleships" geeft eene verdediging van de waarde van slagschepen, tegenover hen, die van de onderzeeboot alles verwachten. Nooit zal de onderzeeër in kracht van bewapening en zeewaardigheid met de groote schepen kunnen wedijveren. De overschatting der beteekenis van onderzeebooten, zegt schrijver, is even oud als de onderzeeboot zelf, zoo niet ouder. Robert Fulton, die een „Mechanical Nautulus" construeerde, schreef in Januari 1806 aan Pitt: „I have full confidence in the power which I possess, ii to the world a system which must of necessity sweep all military marines from the ocean". De schrijver noemt den onderzeeër o. a. waardeloos voor over- zeesche expedities, voor het overbrengen van troepen, artillerie en egervoorraden; hij verklaart hem onbruikbaar tegenover kustverster- kingen en ongeschikt om landingstroepen of hulpmiddelen voor eene landing af te zonderen. De schrijver vergeet, naar het ons voorkomt, dat de onderzeeboot nog m haar kindsheid verkeert en dat het volstrekt niet is uitge sloten, dat zij wanneer eenmaal eischen gesteld worden, die thans nog niet zijn uitgesproken—zich daaraan zal weten aan te passen. In „From the Tigris to the Texel" laat Miller Maguireeen woord van lof hooren voor het optreden van generaal Townshend in Me- sopotamië. Niet aan hem, zegt hij, zal het te wijten zijn, als het veri- keerd gaat op dit oorlogsterrein, maar aan hen, die de expedite uitzonden, welke evenals het Gallipoli-avontuur tot het dolende ridder-type van krijgsondernemingen behoort. Vervolgens geeft de schrijver eenige niet onvriendelijk gestemde beschouwingen over Nederlands positie in den volkerenkrijg. Hij meent, dat Holland niet onverstandig zou lijken, als het zich aan tngelands zijde stelde, maar wijst ook op de strategisch moeiijke positie van Nederland ten opzichte van Duitschland. Hieraan voegt de schrijver eenige beschouwingen toe over Nederlandsche inundatiën en hare beteekenis in vroegere oorlogen. „The record of the german fleet" geeft een overzicht van de sterkte der Duitsche vloot bij het begin van den grooten oorlog en 925

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 127