HRHR 8888 8888 8888 Tactische oefening op de kaart. 4de Serie. Oplossing Oefening No. 6. De meest kwetsbare punten in het 20 K. M. lange baanvak zijn de Halte Toentang met de beide ten Z.W. daarvan gelegen bruggen en het Station Willem I, terwijl verder ook het gedeelte tandradbaan tusschen de Halten Gemawang en Tempoeran bijzondere aandacht verdient, aangezien een defect aan de baan aldaar tot ernstiger storingen aanleiding zal geven dan elders. Het is uiteraard ondoenlijk, het te bewaken vak over de geheele lengte te bezetten, eene dergelijke versnippering van troepen zou nim mer tot eenig afdoend resultaat kunnen leiden. Men zal zich dus in beginsel moeten bepalen tot eene rechtstreeksche dekking van de belangrijkste en meest blootgestelde punten en een levendigen patrouillegang langs de baan en het zijterrein, terwijl het gros der troepen zoo mogelijk vereenigd beschikbaar worden gehouden om offensief op te treden tegen vijandelijke afdeelingen, welke voor de baan gevaarlijk kunnen zijn. In het onderhavige geval kan echter het afsluiten van de voor naamste uit de richting van Salatiga voerende wegen belangrijke voordeelen bieden, aangezien de gesteldheid van het terrein in hooge mate het optreden van vijandelijke afdeelingen beperkt. Van groot belang is het, op ruime schaal over gemeenschaps middelen te beschikken. Volgens de aanteekening op Blad XXII D loopt er een telegraaflijn van Pingit over Ambarawa en Bawen naar Semarang met een zijverbinding naar Salatiga langs de rijwegen. Bovendien bestaat er eene telegrafische verbinding langs de spoor- en tramlijn, terwijl verder Ambarawa en Banjoebiroe onderling telefonisch zijn verbonden. Voor de bediening van genoemde elec- trische verbindingen kan in de eerste plaats worden gebruik gemaakt van de diensten van het personeel belast met den dienst aan de spoor- en tramlijn, voorts kan nog zij het ook op beperkte schaal worden gerekend op de telephonisten van de troepen. Doch afgezien van de middelen voor het snel overbrengen van berichten en bevelen, is het zeer gewenscht ook over middelen te beschikken om de troepen snel naar een bedreigd punt te kunnen verplaatsen. In de eerste plaats valt hierbij de aandacht op een vervoer per trein, hieraan zijn evenwel vrij ernstige bezwaren ver bonden. Reeds een onbeduidend defect aan de baan kan dit vervoer 928

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 130