Tactische oefening op de kaart 4e, Serie. [Aug. 1916. geheel beletten, terwijl ook niet is uitgesloten, dat zulks ten gevolge van de vastgestelde dienstregeling voor het verkeer ten behoeve van de opereerende troepen zou worden belet. In verband hiermede biedt het gebruik van automobielen voor de met de baan- bewaking belaste troepen of zelfs voor een deel daarvan belangrijke voordeelen. Door eene snelle verplaatsing van een compagnie Inf. en een Afd. geweermitrailleurs met eenige reservemunitie naar het bedreigde punt zal het wellicht mogelijk blijken vijandelijke afdee- lingen zoo lang op te houden, tot meerdere versterkingen beschik baar zijn. De vraag doet zich voor, op welke wijze tegen vijandelijke afdee- lingen zal moeten worden opgetreden, n. 1. defensief of offensief. Ook hier geldt de algemeene regel, dat met een lijdelijk afweren nimmer iets kan worden bereikt; de vijand, die er niet in slaagt op een bepaald punt door te dringen, kan steeds weer elders op nieuw zijn geluk beproeven; slechts door hem krachtig aan te grijpen en gevoelige verliezen toe te brengen kan hem den lust daartoe worden benomen Toch dient men zich bij de toepassing van dit beginsel belangrijke beperkingen op te leggen. Zou toch de met de bewa king van de lijn belaste troepenmacht zich laten verleiden, den te ruggeslagen vijand tot op grooten afstand te vervolgen, dan zou zij hiermede den vijand in de kaart kunnen spelen, wien thans ge legenheid wordt geboden, op een ander punt tot de baan door te dringen, die alsdan slechts aan de hoede van eene uiterst zwakke rechtstreeksche dekking zal zijn toevertrouwd. Omtrent de wijze, waarop de met de rechtstreeksche dekking be laste troepen zich van hunne taak zullen kwijten, kan het volgende worden opgemerkt: Om de sterkte der hiertoe te bestemmen troepen tot een minimum te kunnen beperken, is het noodig het passief weerstandsvermogen zoo hoog mogelijk op te voeren. Dit kan geschieden door de be wakingsdetachementen te legeren in blokhuizen, welke bescherming verleenen tegen geweervuur. De wanden tevens borstweringen kunnen worden geconstrueerd van spoorstaven, dan wel van grint- schermen (een dubbele planken wand, de tusschenruimte met grint opgevuld), welke nog door gronddekkingen kunnen worden versterkt. Ter besparing van manschappen zou het gebruik van mitrailleurs of geweermitrailleurs groote voordeelen bieden, evenwel zal be perking in het gebruik bij de rechtstreeksche dekking geboden zijn, omdat deze wapens juist zich bij uitstek leenen om snel per auto naar bedreigde punten te worden gedirigeerd. Zeer ruime voor raden munitie zijn echter voor de bewakingsdetachementen nood zakelijk, aangezien ook de mogelijkheid onder de oogen moet wor den gezien, dat de gemeenschap met de overige troepen gedurende eenigen tijd zal zijn verbroken. Van de beschikbare troepen zullen die met de grootste gevechts- 929

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 131