De Herziene Rechtspleging bij de Landmacht. [Aug, 1916. Is het vonnis door den krijgsraad geveld dan is steeds approbatie (of confirmatie) van het Hoog Militair Gerechtshof noodig om in kracht van gewijsde te kunnen gaan en moet derhalve met de executie gewacht worden tot na de beslissing van het Hof De uitspraak (pronuntiatie) van het vonnis geschiedt steeds in het openbaar en in tegenwoordigheid van beklaagde 2); daartoe zijn behalve den president, die de uitspraak doet, twee leden van den krijgsraad aanwezig en heeft verder in tegenwoordigheid van den auditeur-militair en den secretaris plaats 3). ligt voor de hand, waren er oorspronkelijk goederen gestolen en is de opbrengst in beslag genomen dan kan dit geld niet aan den bestolene te ruggegeven worden, omdat dit niet aan hem is onttrokken. Wie dan dat geld zal moet hebben, staat dan feitelijk open, het beste ware in zoo'n geval beslag onder den secretaris te leggen. Het Reglement vermeldt ten slotte, dat in den loop van de acht dagen na de pronuntiatie de eigenaar of de rechthebbende (revindicatoor) beslag kan leggen onder den secre taris en volgt dan eene civielrechterlijke procedure, die hier buiten be schouwing blijft. Naast dit alles heeft de krijgsraad uit te maken of hij al of niet de vernietiging of onbruikbaarmaking van werktuigen of andere voorworpen gemaakt of geschikt gemaakt dan wel gediend hebbende tot het plegen van een strafbaar feit, zal gelasten. 1) De last tot onmiddellijke in vrijheid of in arrest stelling kan terstond worden uitgevoerd. Voorstellen tot afschaffing van de approbatie zijn thans bij de Tweede Kamer aanhangig. 2) Uitgezonderd bij zgn. overtredingsvonnissen, waarover hieronder. 3) Dat het vonnis uitgesproken wordt, is aan de zorg van den audi teur-militair bij den krijgsraad, die het gewezen heeft, opgedragen. Kan echter de pronuntiatie niet plaats hebben in het garnizoen op de standplaats van den krijgsraad dan zal de uitspraak openlijk plaats heb ben in tegenwoordigheid van twee officieren-commissarissen uit het be trokken garnizoen, daartoe benoemd door den garnizoenscommandant. Mocht dit toevalligerwijze juist eene standplaats van een'krijgsraad zijn dan zal de president van dezen krijgraad het vonnis hebben uit te spre ken en anders een door den betrokken garnizoenscommandant daartoe aangewezen officier Hij, die de uitspraak gedaan heeft, draagt zorg, dat de krijgsraad hiervan kennis krijgt. 825

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 27