Aug. 1916.] De Herziene Rechtspleging bij de Landmacht. getuigen, alsmede nopens het verhoor van beklaagde, zoo die ver schenen is, het sluiten van het onderzoek ter terechtzitting en het houden van proces-verbaal van hetgeen op de zitting voorvalt, met dien verstande, dat hetgeen daarin ten aanzien van den raad van justi tie, den president, de leden, den officier van justitie en den griffier voorkomt, ook geldt voor den krijgsraad, den president, de leden, den auditeur-militair en den secretaris en dat het proces-verbaal ter terechtzitting door dezen laatsten in de notulen van den krijgsraad wordt opgenomen Dan is nog bepaald, dat de termijn voor het wijzen van het von nis loopt tot aan veertien dagen na het sluiten van het onderzoek ter terechtzitting. Verder is de aanwezigheid van beklaagde, die zich niet in ver zekerde bewaring bevindt, bij de uitspraak geen vereischte. Is de niet-gearresteerde beklaagde niet bij de uitspraak op de terechtzitting geweest dan behoeft de secretaris van den krijgsraad beklaagde niet voor zich te laten komen om hem af te vragen of hij in hooger beroep wenscht te gaan, terwijl eene eventueele 1) Op blz. 603 sprak ik van het proces-verbaal der terechtzitting (in het Reglement notulen geheeten). De modellen voor de notulen der terecht zitting dragen tot hoofd: „Notulen bevattende het proces-verbaal der open bare terechtzitting van den krijgsraad teHieruit zou men af leiden en uit de boven aangevoerde plaats, dat de notulen derhalve als van hooger orde te beschouwen zijn dan het proces-verbaal zelf, niets is minder waar, elke zaak heeft zijn proces-verbaal der terechtzitting en wordt geschreven op een afzonderlijk notulen-blad. Voor de onderscheiding derhalve van de termen „notulen" en „proces-verbaal" bestaat dan ook geen enkele reden, temeer, omdat elders (artikel 299 jo 304 R L. nieuw), nog wordt gesproken van een notulenboek van het verhandelde in raadkamer. De oorzaak van deze nuttelooze onderscheiding is te zoeken in het feit, dat vroeger een notulenboek voor de vergaderingen van den krijgsraad be stond. Deze vergadering is nu gesplitst in de openbare zitting en de vergadering in raadkamer; de Wetgever heeft weer, niet denkende aan de gevolgen, die eene wijziging in eene bestaande orde van zaken kan brengen, eenvoudig de notulen voor de openbare zitting behouden, maar is van de andere zijde denkende aan het burgerlijk strafproces tevens gaan spreken van proces-verbaal. Het best is daarom het woord „notu len" zoo spoedig mogelijk over boord te zetten. 828

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 30