Terreinüoorstelling op kaarten. 8jj§ 8888 (üeruolg.) gjgj 2. De schaduwmethode. Deze wijze van terreinvoorstelling is onder te verdeeien in tweeën, men kan zich namelijk het terrein recht of schuin belicht denken. Loodrechte belichting. Deze methode heeft zich ontwikkeld uit den hiervoren bedoelden rupsenvorm. Daar Frederik de Groote het voor het maken van ontwerpen voor den aanval en verdediging van stellingen, het aanleggen van verschansingen a. a. van het grootste gewicht achtte, dat de hoogste en goed overzicht gevende punten in het terrein ook op de kaart uitkwamen aan welke eischen tot nu toe niet voldaan werd, gaf hij bij het begin van den zevenjarigen oorlog aan de hem vergezellende ingenieurs de opdracht de bergen zwarter te maken, naarmate zij hooger waren, en de allerhoogste door een klad aan te geven. De arceeringen werden alzoo een middel ter onderscheiding van de verschillen in hoogte. Voor de uitvoering werden geen regels vastgesteld, de teekenaar kon geheel naar zijn believen en smaak door eenvoudig versterkte of dichter bij elkaar gelegen strepen, door kruisstrepen of op andere wijze, de vereischte tint aangeven; de hoofdzaak was, dat de hoogere bergen zich door donkerder schaduw van de lagere onderscheidden en de hoogste telkens door de grootste donkerte afstaken. Ofschoon door deze werkwijze bereikt werd, dat de lezer der kaart in staat was in het algemeen te beoordeelen, of eene ver- 1) Geheel in overeenstemming met de Oostenrijksche "Mappierungsin- struktion" van 1763, waarin voorgeschreven werd „die Berge derart dar- zustellen, wie sie einander dominieren, hauptsachlich aber jene anzuge- ben, welche die grösste Uebersicht über das anliegende Terrain gewahren." Roskievicz. Zur Geschichte der Kartographie in Oesterreich. 837 I. M. T. 1916. 54.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 39