Terreinvoorstelling op kaarten. Aug. 1916.J maar dat de verhouding tusschen zwart en wit bij elk paar arceeringen is als volgt: voor 5° als 1 8, voor 1C° als 2:7, voor 15° als 3:6 enz. In Oostenrijk-Hongarije wordt eene m'nimum-en eene maximum- schaal gebruikt: bij de eerste, die aangewend wordt voor uitgestrekte eentonige, weinig, detail aanbiedende terreinen, komen 13; bij de laatste, die voor detailrijke vormen toepassing vindt, 20 strepen op de c.M. De eisch, dat de arceeringen steeds de richting van het sterkste verval zouden aanduiden, bracht Lehmann reeds op de idéé, dat zij ook loodrecht moesten staan op elke willekeurige horizontale doorsnede, die men zich door het terrein kon der kenen ontwik kelden zich de tranches aldus als onontbeerlijke hulplijnen voorde teekening der bergarceering. De vorm en de richting der horizontale doorsneden zullen ook de richtingen der arceeringen bepalen, als: le. De arceeringen zullen recht en onderling evenwijdig zijn bij alle hellende platte vlakken, waarvan dus de horizontale doorsneden door rechte en onderling evenwijdige lijnen voorgesteld worden (fig. 9). 2e. Bij gebogen hellingen, waarvan de doorsneden met de hori zontale vlakken wel rechte, doch geen onderlinge evenwijdige lijnen zijn, zullen (fig. 10) de arceeringen wel evenwijdig, doch gebogen moeten geteekend worden. 3e. Bij rechte cirkel-, kegel- of bolvormige oppervlakken zullen de horizontale doorsneden gelijk-middelpuntige cirkelbogen zijn, en dus de arceeringen van het middelpunt tot den omtrek volgens rechtlijnige richtingen uiteenloopen (fig. 11.). 4e. Bij de meest voorkomende hellingen zullen geen der drie ge noemde gevallen plaats hebben, en daardoor de arceeringen gebo gen en niet evenwijding zijn (fig. 12). 1) In die Reihe aber der Begründer der modernen Gelandedarstellung rückt Lehmann dadurch ein, dass er die Bergstriche in das mathematische Gerüst der driften Dimension einfügte, dass er sie mit kraftig ordnendem Bliek strenge senkrecht zu den Horizontallinien steilte. Schattenplastik und Farbenplastik. 842

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 44