Terreinvoorstelling op kaarten [Aug. 1916. Uit de hieivoren gegeven verhoudingen tusschen stre< p en tus- schenruimte volgt nog, dat de arceeringen, wanneer zij een plat hellend vlak voorstellen, over de geheele lengte gelijke dikte zullen hebben; doch, indien zij eene holle vlakte afbeelden, zal hare dikte aan het boveneinde breeder dan beneden zijn; het omgekeerde zal plaats hebben bij bolvormige of kegelvlakken, want bij holle vlak ken zijn de hellingen aan het boveneinde steiler dan beneden en bij bolvormige vlakken heeft het omgekeerde plaats. Bij kegelvlak ken zullen de hellingen onveranderd dezelfde blijven; doch omdat de arceeringen naar beneden uiteenloopen, zullen zij aldaar dikker of breeder moeten gemaakt worden om dezelfde verhouding tus schen streep en tusschenruimte te behouden en dezelfde helling als bij een top uit te drukken. Voor een practisch bruikbaar, zooveel mogelijk plastisch beeld van het terrein achtte Lehmann de horizontalen niet geschikt. Hij trok ze wel uit, maar om ze weer te verwijderen, zoodra het doel richtlijnen voor de arceeringen bereikt was. Overste Roeger zegt dienaangaande „Dieses förmliche Aufgehen Lehmann's in dem einen Gedanken am Plastik war wohl der hauptsachlichste Grund, dass er an dem fruchtbaren Gedanken Ducarla's, die Horizontalen auf das Meeresniveau zu beziehen und zu selbstandigen Reprasentanten des Bodenreliefs zu machen, achtlos vorbeiging. Wellicht ook werden de horizontalen van de teekening verwijderd, omdat de hulpmiddelen ontbraken om die lijnen in goed onderling verband op kaart te brengen. In Lehmann's tijd werden nl. nog 1) Stets nur ein Gelande um sich, dessen Plastik in grossverteilten Bö- schungsgegensatzen besteht, konnte er leieht seine Lösung der Aufgabe, ein plastisehes Bild zu geben und gleichzeitig die verkehrsgeographiseh wie morphologiseh so bedeutungsvollen Bösehungsverschiedenheiten an- sehaulich und messbar darstellen, für die Lösung des Problems der Ge- landezeichnung überhaupt ansehen um so mehr, als ereine direkteVer- ansehauliehung der Höhen für ummöglich hielt, und sie dureh die geome trische Grundlage seiner Böschungsschattierung met dem Korrektiv eingeschriebener Höhenzahlen (die natürlich weder zur geometrischen Darstellung noch zur optischen Veranschaulichuug, sondern, alsarithme- tische Ausdrücke, zur Schrift gehören) für beherrschende Gipfel, in genügender Scharfe messbar gemacht zu haben glaubte. Zur kartographischen Darstellung der driften Dimension. 843

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 45