Aug. 1916-1 Terrein voorstelling op kaarten. Nog zij vermeld, dat de wasch- of laveermethode ook toepassing kan vinden en vindt bij de methode der schuine verlichting Een variant op de besproken methode is voor een twintigtal jaren gepubliceerd door J. J. Pauliny, technisch ambtenaar bij het militair geographisch instituut te Weenen, die het arceeren uit den tijd achtte en eene plastische terreinvoorstelling wilde bereiken door de hoog telijnen schuin te belichten. Hij ging uit van eene belichting uit het westen en ontwierp zijn kaart niet op wit, maar op grijs papier, daarbij van het zeer goed aan te nemen standpunt uitgaande, dat de gelijkmatige zachte grijze tint zonder nadeelen alle in aanmerking komende kleuren, dus het koloriet van plans en kaarten gemakkelijk opneemt en aan de teekening een helder duidelijk voorkomen geeft, veel rustiger dan het wit, dat uit de vele open plekken door zijn schrilheid hinderlijk vermoeiend te voorschijn komt. Volgens zijne methode wordt, wanneer de hoogtelijnen den cirkel vorm naderen, het terrein verdeeld in vier kwadranten, in het noord westelijk kwadrant worden van 90° tot 61° de hoogtelijnen in wit krachtig uitgetrokken, van 60° tot 33° minder krachtig en van 30° tot 0° gestippeld. In het noordoostelijk kwadrant zijn de hoogtelijnen van C° tot 300° zwart gestippeld, van 330° tot 330° dun zwart en van 300° tot 270° dik zwart uitgetrokken. Het zuidwestelijke en zuidoostelijke kwadrant worden op analoge wijze behandeld. 1) Allenthalben hat man sich des Schraffierens schon entledigt. Die Tage der Sehraffen sind gezahlt. Diese überaus langathmige, mühsame, kostspielige, fast könnte man sagen, undankbare Arbeit (langst schon von Fachmannern ersten Ranges eine Versündigung an der menschlichen Arbeits- kraft gescholten) steht nicht im Einklange mit den allgemein rascheren Bewegungen des Fortschrittes der Gegenwart und ihren gegen früher weit höher gestellten, praktischeren Anforderungen der Neuzeit auf allen Gebieten der Kunst und Wissenschaft, des Gewerbes und der Industrie. Die wenig ermuthigenden Ergebnisse der besten Schraffierungsarbeit, wel- che trots vieler Scalenanderungen und Transactionen in den verschiedensten Richtungen der Ausfiihrungsart, noch immer kein vollkommen befriedigendes Resultat aufzuweisen imstande sind, werden eine neue Begeisterung für das Schraffieren nach der LEHMANN'schen Methode, mag dessen Scala noch so sehr in's Grau gesteckt sein, kaum wachzurufen vermogen. 854

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 56