[Aug. 1916. Zonder nu op wie ook afgunstig te zijn, moeten we eerlijk be kennen, dat we thans tot de inzending van dit epistel overgaan naar aanleiding van de jongste promotie bij het Hoofdwapen. Het officiersboekje bijwerkende, schoot ons weer het in hoofde dezes genoemd artikel in de gedachte en bij vergelijking van den toestand, zooals die op 't oogenblik (medio Juli 1916) bij de ver schillende wapens en diensten is, moesten we meewarig het hoofd schudden en de verzuchting slaken: „waar moet dat heen?" Waar cijfers over het algemeen meer zeggen dan boekdeelen, voegen we tevens ter illustratie hieraan toe 3 tabellen betrek king hebbende op alle wapens en diensten. Tabel I. geeft aan den diensttijd van de jongste majoors. Tabel II. betreft hen, die van gelijke of vroegere aanstelling zijn als de jongste majoor en Tabel III. vermeldt, voor zoover daartoe gegevens beschikbaar zijn, hoeveel luitenant-kolonels en majoors gedurende het tijdvak 1908 tot en met 1512 zijn gepensionneerd en den gemiddelden leeftijd, waarop zulks is geschied. Bij vergelijking van tabel II. met tabel III. zien we, dat voor luitenant-kolonel en majoor de pensionneeringsleeftijd lag tusschen 42 en 52 jaar. Alzoo op 47 jarigen leeftijd, terwijl de slachtoffers in tabel II, behoudens een enkele uitzondering misschien, dankbaar zullen zijn, als ze op 47 jarigen leeftijd majoor zijn, zoodat over het algemeen de promotie de laatste jaren al minder is gegaan dan te voren. Het lijkt dan ook welhaast, of het grootste gedeelte der in tabel II bedoelde pechvogels nog meer déveine moet hebben, want het laat zich volstrekt nog niet aanzien, dat voor het gros hunner verbetering te wachten is. Onlangs zei nog een dame: „Wat ben ik blij, dat mijn zoon geen genie-officier is geworden, want anders zou hij gelijk met zijn vader kapitein zijn i); vaneen ander kapitein wordt verteld, dat hij binnenkort grootvader wordt. 't Is waarachtig waar, mais badinage a part. 1) Het schijnt absurd en toch is 't niet onmogelijk, want die boy is 20 jaar en zijn vader heeft nog wel 7 jaar den tijd voor hij majoor is, als er geen verandering ten goede komt. 861

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 63