9686 8686 8686 8686 8686 8686 8686 8686 8686 Een enkel moord oner de mate, waarin ziek de nerscbillende benolkingsgroe- pen in ons Leger nerbouden op bet ge bied der criminaliteit. Kan men zich uit een criminaliteitsstatistiek slechts bij benadering en onder reserve een beeld vormen van het misdadige karakter van een volk of bevolkingsgroep, alleen al, omdat zulk een statistiek uit den aard der zaak slechts rekening kan houden met het aantal veroordeelden of veroordeelingen, doch weinig of niet met de motieven tot het misdrevene en de omstandigheden, waaronder misdreven werd, en voorts zich niet inlaat met de talrijke gepleegde veigrijpen, waarvan de dader niet bekend raakt, of om utiliteits- gronden niet vervolgd wordt; nog bezwaarlijker gaat het door middel van statistieken juiste voorstellingen te scheppen over de mate van criminaliteit, waarin zich verschillende rassen, volken of bevolkings groepen verhouden. Immers, meestal zijn deze eenheden, in levensomstandigheden reeds verschillend, onderhevig aan zeer uiteenloopende factoren op gebied van strafwetgeving en organisatie van politie en justitie. Bij een vergelijking b. v. van de misdadigheid in Duitschland met die in een ander land dient men al vast rekening te houden met de uitstekende organisatie van de Duitsche politie (i. c. naspeurings- dienst) en met de omstandigheid, dat er in dat rijk „veel vervolgd" wordt! Bij het Nederlandsch Indische leger nu, waarin Europeanen, Amboineezen en (andere) Inlanders neven elkander dienen, zijn 867

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 69