in ons Leger verhouden op het gebied [Aug. 1916: Achtereenvolgens nu werden in genoemde jaren door het Hoog Militair Gerechtshof uitgesproken 305, 363 en 368 dus tezamen een 1036 tal veroordeelinge".. Hiervan kwamen ten laste van officieren 24, van Amboineezen 64, van Inlanders 378 en van Europeanen 570. De criminaliteit in het Europeesch deel (zonder officieren) van het leger verhoudt zich alzoo in de laatste jaren tot die in het Inlandsch deel (Amboineezen in kluis), de gemiddelde sterkte in aanmerking genomen, ruw geschat, als 4 :1. Voornamelijk is deze voor de Europeanen ongunstige uitkomst gelegen in het aantal veroordeelingen wegens zuiver militaire delicten, waaronder ik bedoel dienstweigering, wapen-sabotage, insubordinatie, misdrijven tegen den schildwacht, plichtverzuin als wachthebbende en desertie. De overige militaire misdrijvem als diefstal in de chambree, van kazerneeringsgoed, als schildwacht en andere, frauduleuze aanwerving of reëngagement, ontrouw en kwade administratie, ontzeg ik in dit verband het kenmerk van „zuivere" militaire misdrijven te zijn. Voornamelijk is dit het geval met diefstal in de chambree hier te lande, waarover aanstonds meer, doch al dadelijk kan worden opgemerkt, dat het verband tusschen laatstgenoemde reeks vergrijpen en den militairen dienst meestal slechts „op papier" aanwezig is Zoo is een frauduleus reëngagement, wat de intentie van den schuldige aangaat, niet anders dan een oplichting, die ook volgens het gemeene recht zou zijn te straffen, draagt een kasvergrijp van een bij de legeradministratie dienende persoon geen speciaal militair-misdadig karakter vergeleken bij een dergelijk misdrijf, gepleegd bij een burgerlijken tak van dienst (of het moest alleen daarvoor zijn, dat de misdadiger een militair is), terwijl tenslotte vergrijpen der legeradministratie en meerdere der genoemde diefstallen meestal worden gestraft met toepassing van bepalingen niet uit het Crimineel Wetboek, doch uit het Wetboek van Straf recht, of omdat dat laatste wetboek den rechter een ruimere keuze van straftoemeting biedt, öf om andere redenen. Wat deze zuivere militaire misdrijven aangaat, staan er 306 ver oordeelingen ten aanzien van Europeanen tegenover 160 ten aanzien van Inlanders en Amboineezen, te weten: 869 DER CRIMINALITEIT. i I._M. T. 1916. 56.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 71