in ons Leger verhouden op het gebied der (Aug. 1918. waarbij de schuldige naar zijn zeggen niet voor koelie had geteekend! Gearresteerd wegens desertie werden, voor zoover mij bekend, slechts een paar Europeesche minderen (in 't moederland). Alle overige deserteurs meldden zich vrijwillig, de Inlanders meestal na korten tijd, omdat ze zich naar hun zeggen op de onderneming niet „seneng" gevoelden. Wat nu de overige zoogenaamde militaire misdrijven aangaat, leveren de cijfers weinig merkwaardigs op; 24 keeren werd een veroordeeling uitgesproken wegens frauduleus reëngagement (alle Inlandsche minderen); valschheid in verlofpassen werd slechts 5 keeren bestraft, eenmaal ten aanzien van een Europeesch fuselier, 4 keeren ten aanzien van Amboineesche fuseliers. Voor wat de militaire diefstallen, diefstal in de chambree, als schildwacht, van kazerneeringsgoed enz. betreft, ben ik genoodzaakt de cijfers te voegen bij die van andere vergrijpen tegen den eigendom, bij welke arglistig werd weggenomen, omdat het Hoog Militair Gerechtshof tot Mei 1916 aannam, dat deze feiten, waren ze bij nacht, door middel van braak of onder eenige andere verzwarende omstandigheid gepleegd, moesten worden vervolgd en gestraft op grond van het Wetboek van Strafrecht en gequalificeerd naargelang van de daarin voorziene gevallen. Wegens „diefstal" dan werden onder diverse qualificaties, zoowel aan 't militaire als aan 't gemeene recht ontleend, 244 veroordee lingen uitgesproken en dat wel ten aanzien van Eur. k. en off. Eur. mind. Inl. k. en off. Inl. mind. Amb. k. en off. Amb. mind. Off. 9 79 2 126 3 15 0 Vallen deze getallen, de sterkte cijfers in aanmerking genomen, reeds ten nadeele van den Europeaan uit, men vergete vooral niet, dat de door Inlanders gepleegde diefstallen voor het gros bestaan in 't ontvreemden van voorwerpen van geringe waarde, ais schoenen en andere kleedingstukken van krijgsmakkers, terwijl de meer zware vorm van diefstal, inbraken in magazijnen, 't forceeren van brand- 871 CRIMINALITEIT.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 73