SP &s IR SS m nog 'n maal „De Gemengde Compagnie". In verband met, hetgeen de Heer Lucardie in de Juni afl. I.M.T. bldz. 645 en 650 betoogt, lijkt het mij wenschelijk met een enkel woord mijn artikel over de gemengde compagnie (April afl. j. 1.) nader toe te lichten. „Niet alleen het goede voorbeeld, maar alleen de rechtstreeksche inwerking welke alleen mogelijk is bij absolute vermenging zal de minder gevechtswaardige elementen tot betere soldatën ma ken enz." (bldz. 650), benevens „Nu is het vraagstuk van huisves ting in vredestijd m.i. een kwestie van ondergeschikt belang, wan neer daartegenover vrij zekere voordeelen in oorlogstijd gesteld kunnen worden", deze alinea's in artikelverband beschouwd, nood zaken mij op mijn betoog terug te komen. (bldz. 650) Eene vermenging als door den Heer Lucardie voorge steld zal de gewenschte resultaten leveren, indien de invloed van een beter gevechtswaardig, tevens moreel hoogstaand ras recht streeks inwerkt op de minder gevechtswaardige elementen, i. c. indien de Europ. fuselier in staat is invloed ten goede uit te oefenen. In dit geval zou eene oprichting van Europ. Compagniën, als door mij aangegeven, geenerlei nut hebben. Edoch ik vermeen, dat de Europ. fuselier, nu en in de toekomst, individueel minder gevechtswaardige elementen niet kan verbeteren. Ter argumenteering dezer bewering het navolgende. De Europ. fuseliers voldeden te velde, mits er actie was, zeer goed. Daar actie weinig meer vooikomt, dient het meerendeel in de garnizoenen, welke toestand wel zal gehandhaafd blijven. In deze garnizoenen nu geven o. m. de strafhoeken en commissies een minder frisschen kijk op het gehalte van het Europ. element. Vele goeden worden korporaal of geëmployeerd, de overigen staan m. i. op een dusdanig peil, dat men door op hun eergevoel te werken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 77