Aug. 1916.J Noo 'n maal „De Gemengde Compagnie". en door enkelen eens flink de waarheid te vertellen de tucht goed handhaaft, meer niet. Ik vrees, dat in de toekomst slechts vrijwilligers met een flink strafhoek onder de wapens zullen zijn. De eenigszins gunstiger re sultaten der werving gedurende dezen oorlog leveren geen kerels met den geest van 1873/74. noch kader, noch manschappen. Reeds nu worden vele jonge inenschen van goed gedrag meegesleept door de strafboekfuseliers en indien men niet overgaat tot het oprichten van eene strenge school, waar alle Emopeanen, die slechts door een flinke straf in het gareel blijven classianen - vereenigd wor den onder speciale officieren, dan zal m. i. het getal jonge kerels, dat medegesleept wordt, snel toenemen en deze „p:.ychische in fectie" zich verbreiden en een epidemischen vorm aannemen. (bldz. 646/63C) De Europ. fuselier staat i.a. moreel niet hoog en zal, bij absolute vermenging, meer invloed ten kwade dan ten goede uitoefenen; daardoor zal de inlander de dupe worden. In oorlogstijd als regel een zeer korte periode in vergelijking met de langdurige oefening der vrijwilligers in vredestijd kan de Europ. invloed ten goede uitoefenen; hij is in actie. In tijd van vrede evenwel, in de garnizoenen, bezit hij geenerlei gemoedelijke (e.a) opvoedkundige eigenschap. Slechts de goede Europ. fuseliers zou men m.i. mogen indeelen bij de Inheemsche soldaten. Die enkelingen zullen zich aanvankelijk neerleggen bij de bevolen indeeling. Maar Jan blijft Jan en om gezellig heidsredenen zullen deze „instructeurs der minder gevechtswaardigen" minder goed werken, ten einde weer voortdurend tusschen hun kameraden te kunnen loopen. Al deelen we ze mede door woord en gebaar, krachtig doch tactvol, het schoone van hun taak cm mede te helpen ons leger door hun goeden invloed meer gevechtswaardig te maken, slechts uitzonderingen zullen na eene grondige opvoeding en bij toekenning van eene flinke toelage voortdurend eene verbetering brengen. In de toekomst verdwijnen ook deze. Bij absolute vermenging zal Jan fuselier minder gevechtswaardig wórden, Kromo ook en kawan Menado en Ambon door inductie eveneens. De Geachte S. heeft m.i. te weinig rekening gehouden met de eigenlijke waarde van den Europeeschen soldaat; deze is in de 876

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 78