SM iyl m De Berziene Rechtspleging bij de Landmacht. (Uerüolg). Boofdstuk II. 2. Wij zijn thans gekomen aan de informatiën en de behandeling eener zaak ter openbare terechtzitting om daarna de overwegingen van den krijgsraad in raadkamer te volgen Is de garnizoenscommandant uit het gehouden onderzoek en na den auditeur-militair gehoord te hebben, tot de overtuiging gekomen, dat er termen zijn om den verdachte voor den krijgsraad te brengen 2), 1) Welke krijgsraad bevoegd is om van de zaak kennis te nemen, zagen wij boven op blz. 604; opgemerkt zij echter, dat ook de herziene Rechtspleging ruimte laat voor de meening, dat behalve de krijgsraad, waaronder het garnizoen van den beklaagde staat, nog daarenboven bevoegd is de krijgsraad in wiens ressort het misdrijf of de overtreding werd be gaan; de jurisprudentie is op dit punt onzeker. Was het Hoog Militair Gerechtshof tot tweemaal toe in 1894 van meening, dat alleen bevoegd is de krijgsraad in wiens ressort het garnizoen van beklaagde ligt, uit eene resolutie van het Hof van 8 Juni 1906 blijkt terloops het tegendeel en wordt daar zoowel de krijgsraad binnen wiens rechtsgebied het feit gepleegd wordt, als de krijgsraad binnen wiens ressort beklaagde's garni zoen ligt, bevoegd verklaard; sindsdien is het Hof niet meer in de gelegenheid geweest om zich uit te spreken, alleen werd bij arrest van het Hoog Gerechtshof van 21 October 1914 aangegeven, dat artikel 143 (oud) R. L. (zijnde het onderwerpelijk artikel) slechts regelt de relatieve com petentie in verband met de plaats van het misdrijf. Voorloopig heb ik mij aan de in 1894 gevallen beslissingen gehouden! vgl. verder hierover Barré, deel I, blz. 71 e. v. Behandeld wordt eene zaak op de standplaats van den krijgsraad, waar verschillen bestaan bij de behandeling eener zaak daarbuiten, zullen i die aangegeven worden. 2) De lezer herinnere zich, dat als de garnizoenscommandant tegen het advies van den auditeur-militair in de zaak niet verwijst, deze de beslissing van het Hoog Militair Gerechtshof kan inroepen. 805 M. T. 1916. 52.

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 7