EeNIGE BESCHOUWINGEN OMTRENT DE VEkRLËGiNG enz. [Aug. 1916. Desnoods kon men de auto tweemaal laten rijden, hetgeen echter niet noodig is gebleken. De wijze van hande'en schijnt men „an höchster Stelle" niet heelemaal juist gevonden te hebben, doch het idee van den Briga de-Intendant bleek gunstige resultaten op te leveren. De troep kreeg zijn dagelijksch brood en het bakkerspersoneel werd niet afgewerkt. Op den rustdag werd de bakkerij verplaatst, hetgeen kon ge schieden, omdat den vorigen dag (en nacht) een dubbel ration ge bakken was. Zoodra dit brood klaar was, ging de bakkerij den marsch in, deels met grobaks, deels met sado's en op de nieuwe bestemming gekomen, werd de bakkerij direct opgezet enmen begon het ration voor den volgenden dag klaar te maken. Hieruit mag de lezer opmaken, dat onze bakkers het op de groote manoeu vres nu niet zoo heel gemakkelijk hebben gehad. Zonder uit te weiden over technische bijzonderheden van dit bedrijf kan tot slot mede gedeeld worden, dat het benoodigde water te Pangoelah en Plered (de twee standplaatsen der bakkerij), dank zij de S.S., in tanks per spoor werd aangevoerd. Het plaatselijk aangetroffen water was niet wel bruikbaar. Verder werd gebakken met phlorilyngist, dat, zooals bekend, zeer goede resultaten oplevert. Bij de le Brigade was eveneens een veldslachterij ingedeeld. Op bepaalde plaatsen was vee (runderen) bijeengebracht, de Brigade- Intendant keurde deze en de slagers, 1 Europeesche en 2 Iniandsche fuseliers, zorgden voor het overige. Gewoonlijk werd 's nachts of in den vroegen morgen geslacht. Al dadelijk bleek, dat onze storm lantaarns hier van weinig nut waren, waarom dan ook een gasoli- nelamp werd aangeschaft, waarvan meer genoegen beleefd werd. Trouwens het is gebleken, dat bij den verplegingstrein zeer zeker eenige gasolinelantaarns of carbidlantaars van onschatbare waarde zijn. Het zich behelpen met een paar stormlantaarns is, bij distributie in donker, een wanhopig werk. De uitrusting der veldslachterij is trouwens in meerdere opzichten onvoldoende. Noodig zijn, behalve hetgeen in het verplegingsvoorschrift is uitgetrokken; le. een slachtbok, waarop het gedoode dier overlangs opgelegd wordt, zoodra aan het afslachten wordt begonnen. Zooals nu, ligt het dier op den grond te midden van bloed enz. en na 879

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 81