Aug. 1916.] EëNIGE BESCHOUWINGEN OMTRENT DE VERPLEGING zij door andere oorzaken, een feit is het, dat men hen alleen zag bij het distribueeren. M.a.w. de brigade-intendant zag hen per dag even, en daarmee uit. Waar de praktijk dus heeft uitgewezen dat aan dit voorschrift geen uitvoering gegeven (kan) wordt(en), late men het maar liever achterwege. Een buitenstaander krijgt maar den indruk, of een brigade intendant overvloed van personeel heeft. Volgens 6 ontvangt de compagnies-commandant op bons. Ook dat gaat in de praktijk niet op. Meestal hebben de commandanten niet den tijd om deze bons behoorlijk na te gaan. Zij vertrouwen op hunne fouriers en herhaaldelijk komt het voor, dat de bons absoluut niet deugen. Veel eenvoudiger is het, hetgeen ook is toe gepast, dat niet alleen bij den aanvang der verpleging de juiste sterkte aan de kwartiermeesters en intendanten wordt opgegeven, doch dat bij elke distributie de veranderingen in die sterkten ge meld worden. Eventueele groote, meer ingrijpende wijzigingen b.v. detacheeringen van troependeelen, enz. hoort de Brigade-intendant op het rapport bij den Brigade-commandant, zoodat op het uur van distribueeren slechts enkele kleine verschillen in de sterkte behoe ven in rekening gebracht te worden. Zij, die de levensmiddelen uitgeven, kunnen door een eenvoudige berekening nagaan, wat ieder onderdeel moet ontvangen. De ont vangers i.e. de korpskwartiermeesters kunnen hunne ontvangsten even eenvoudig controleeren. Bovendien worden bij manoeuvres toch gewoonlijk in groote trekken de voeding, dus ook de te verstrek ken rations en de daarvoor aangewezen dagen, reeds tevoren uitge maakt. Waren de bons nog noodig voor de afrekening met de compag nieën, dan was het iets anders. Doch dit is ook niet het geval. Immers na afloop ontvangt de Brigade-intendant de vivresindemniteit bere kend naar de sterkte op de onderscheiden dagen, en niet de gelds waarde van hetgeen de compagnie werkelijk heeft ontvangen. De bons blijken overbodig te zijn, zijn maar ballast, dus weg ermede. Het bepaalde in 6 is dan ook niet toegepast. 9. Hierin vinden wij een opsomming van artikelen, die door officieren enz. uit de intendance-voorraden tegen betaling kunnen worden ontvangen. Hierbij missen wij volksspijs, gehakt en geconserveerd vleesch, artikelen, die zeer veel gevraagd worden. Ware nu aan de bepaling 882

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 84