Aug. 1916.] Eenige beschouwingen omtrent DE VERPLEGING In hoeverre nu de ingedeelde officieren zelve als koelies moesten sjouwen, zelf karren uit den weg zetten, omdat anders de weg versperd zou zijn, zelf in de vleeschauto konden kruipen om met de hulp van een „geleende" fietslantaarn het vleesch uit te. zoeken en er uit te halen, zelf het gevraagde aantal broodjes konden voortellen, in hoeverre dit werk is voor officieren, laat ik aan het oordeel van den lezer over, doch bij de groote manoeuvres waren deze officieren wel verplicht dit zelf te doen, omdat zij nu eenmaal niemand anders hadden, en het toch niet aanging de personen, die voor den troep kwamen fourageeren te zeggen: „hier staat dever- plegingstrein, ga" je gang maar en haal er maar uit, wat je noodig hebt." Eenige bij de Brigade ingedeelde jongere officieren, die voor dien tijd plannen hadden, zich op de studie voor intendant toe te leggen, hebben dan ook een duren eed gezworen nooit een bod naar de intendance betrekking te doen, want zij moesten van een dergelijk „hondenbaantje" niets hebben. Dit is nu wellicht over dreven, doch het typeert den indruk, die deze heeren van de be trekking van brigade intendant tijdens deze manoeuvres hebben gekregen. En in oorlogstijd zal het heusch niet anders zijn, tenzij men vooraf de personeel-quaestie voorgoed wijzigtDe werkzaam heden, verbonden aan de voorbereiding en die aan de afwikkeling, dus hetgeen moet geschieden vóór en na afloop der manoeuvres, de aanvulling e.d. zijn van te weinig belang voor het overgroote deel der lezers van het I. M. T. dat dit vermeld behoeft te worden. Bovenstaande geeft alleen aan wat, vooral door onderlinge samen werking en met zeer eenvoudige middelen, verbetering en verge makkelijking kan brengen in den verplegingsdienst op manoeuvres, terwijl zij, die later geroepen zullen worden om als Brigade inten dant te fungeeren, er vermoedelijk eenige aanwijzingen in zullen vinden, hoe zij het zich zelf en het hun toegevoegd personeel ge makkelijker kunnen maken, hetgeen de verpleging in het algemeen en vooral den troep ten goede moet komen. 1 1) Dit opstel was reeds geschreven, toen de nieuwe formatie der Bri gade Staf uitkwam, waarbij 6 onderofficieren en 10 reservisten c.q. dwangar beiders zijn ingedeeld als verplegingstroep. Voorwaar een prachtige verbetering. Met 6 onderofficieren kan men tenminste heel veel prestee- ren. Alleen de indeeling van dwangarbeiders kan nog niet bekoren, hiervoor de helft van Eur. fuseliers, en dan is het schitterend. Men moet handige, betrouwbare mannen hebben en geen dieven van profesie, 892

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 94