8888 8888 8888 8888 8888 8888 8888 Daar aanleiding Dan „Weerplicht uoor Inlanders en samenstelling uan de ïseermacht in Dederlandscli=lndië". (Orgaan der Uereeniging ter beoelening nan de Krijgswetenschap 1915 1916, ülde aft.) Op uitnoodiging van het Bestuur der Vereeniging ter be oefening van de Krijgswetenschap schreef de toenmalige majoor Van der Weyd'en eene studie over weerplicht voor Inlanders en de samenstelling van de weermacht in Nederlandsch-Indië, welke in de Vide afl. van het Orgaan der vereeniging verscheen. Deze studie moet van groot belang geacht worden, daar zij eene zeer aantrek kelijke en op breeden grondslag gevestigde oplossing van het vraag stuk van de verdediging van Aziatisch Nederland voorstelt. Het onderwerp is zonder twijfel van actueel belang, maar, helaas, niet nieuw; het wacht reeds sedert jaren en jaren op eene bevredigende oplossing en het is alleszins begrijpelijk, dat het den Schrijver aan vankelijk aan allen lust ontbrak om zijne denkbeelden uit te werken en op papier te stellen. Het moet wel tot moedeloosheid stemmen, dat zelfs de groote oorlog, die nu reeds twee jaren duurt, tot dus verre geen voortgang heeft kunnen brengen in de regeling van een onhoudbaren toestand, waarmede het geheele welzijn van het koninkrijk, zoowel in Europa als in Azië, in het nauwste verband staat, en velen zullen zich met verbazing en vrees afgevraagd hebben, op welke gronden de verantwoordelijke bewindslieden in een dergelijk uitstel hebben durven berusten. Immers, al meermalen is gedurende den oorlog gebleken, dat de weerloosheid van Indië een verlammenden invloed op de interna tionale positie van ons Vaderland heeft. De oorlog heeft feitelijk een einde gemaakt aan alle internationale verdragen en overeen komsten; de oorlogvoerende partijen handelen, zooals hun nuttig voorkomt, zonder zich om de vroeger erkende rechten der onzijdige staten te bekommeren, tenzij deze in staat geacht worden die rechten 893

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 95