Overzicht van eenioe Buitenlandsche Tijdschriften. [Sept. 1916. Telde het krombaanvuur in het algemeen in Duitschland vele voorstanders en sprak waardeering van dit vuur uit de Duitsche organisatie, in Frankrijk achtte men dit van ondergeschikt belang. Voor invoering van lichte veldhouwitsers voelde men weinig en trachtte krombaanvuur uit veldkanonnen te verkrijgen door toe passing van verschillende kunstmiddelen, als verminderde ladingen en het vergrooten van den luchtweerstand door het plaatsen van een schijf op den kop van het projectiel, het laatste eene vinding van den kapitein Malandrin. Wel namen de Franschen nog proeven met veldhouwitsers, zware mortieren en lange kanonnen van middelbaar kaliber voor het veld leger, maar tot invoering leidden deze proeven niet. Het artikel geeft eene beschrijving van den Rimailho-houwitser, het eenige zware geschut, waarmee het Fransche veldleger den oorlog inging. Al spoedig echter werden alle krachten aan het werk gezet om den achterstand in te halen, zoodat thans over eene talrijke zware artillerie van allerlei kalibers beschikt wordt. Hierbij wordt zeer veel van auto-tractie gebruik gemaakt. Ten slotte geeft het artikel gegevens betreffende verscheidene nieuwe Fransche vuurmonden, alle geleverd door de firma Schneider en Cie te Le Creusot, vanaf een 10.5 cM. veldhouwitser tot een 37 cM. houwitser. Onder „Oostenrijk-Hongarije" vinden wij eene voor den duur van den oorlog geldende organisatie der luchtvaarttroepen. Jahrbücher ('December 1915). „Mi itarische Ausbildung der Jugend" geeft beschouwingen over het paedagogisch nut van militaire oefeningen, welke daarom, af gezien van het direkte nut verhooging van 's lands weerbaarheid in elk school- of opvoedingsprogramma behooren voor te komen. In „Von Brest-Litowsk bis zum neuen Balkanfeldzug" wordt een overzicht van de oorlogsgebeurtenissen aan het oostfront van 24 Augustus tot 30 September 1915 gegeven. In een duister artikel „Massenheere und Befestigung" behandelt Oberst Z. Woelki de vraag, of de bestaande vestingen wel in overeenstemming zijn met de massalegers, die in den huidigen oorlog optreden Schrijver beantwoordt die vraag ontkennend. De tegenwoordige vestingen kunnen niet meer zijn: „standig vorbereitete, geschlos- sene Kampffelder". Het is niet de voortschrijdende techniek (42 cM. mortier), die zijn bijzonderen stempel op dezen oorlog heeft gedrukt. Waar de mil- lioenenlegers werden ingezet, kwam de buitengewone werking dier zware stukken niet tot uiting. Massaal optreden en massawerking, 1039

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 103