Sept. 1916.] Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. zijn de groote factoren in de oorlogvoering. Hiermede moet de moderne versterkingskunst rekening houden Men kan het gevaar van vernieling niet afwenden, wel kan men het verminderen. Niet langer mogen oude regels gelden, als: wei nig, maar goed" of „één linie, maar deze met alle middelen versterken". Nu moet heil gezocht worden inverdeelen, maskeeren verbergen. Derhalve door verdeeling der krachten en het bemoe e- lijken der vernieling, deze nietloonend maken. Door een beperkt weerstandsvermogen der versterkingen, kan men ze meer uitgebreid toepassen Men beschikt eerder over t>n minste eenige veiligheid en kan, waar noodig, toch meestal tot verzwaring der versteikingen overgaan. Het tegenwoordige standpunt der artillerie-bewapening zou het gewenscht maken de permanenteversterkingen bestand te maken tegen middelbaar geschut en enkele treffers van 21 2T cM. pro jectielen. Men moet er echter op rekenen, dat de aanvaller de inrichting van het aanvalsobject kent en mi t overmaat van kracht zal optreden. Dit noopt den verdediger tot doelverdeeling en dwingt hem door verhoogde activiteit en versterkte vuuruitwerking tegtn den aan valler op te treden. En die doelverdeeling brengt ook mede, dat het oude principe „één stellh g" vervalt. Bij permanente versterkingen hangt ht t slechts van de mate, waar in men de mogelijke afweermiddelen toepast, af, in hoeverre men dekking en vuuruitwerking verk ijgt Wat de laatste bei reft, zou men zelfs zoover kunnen gaan, de infanterie slechts voor wacht dienst en reserve te bestemmen en de verdediging in meer beperkten zin te voeren met mitrailleurs en revolverkanonnen in volkomen gedekte opstellingen (pantserkoepels). Deze aflevering geeft ten slotte een vervolg van het artikel „Bel- giens Schuld", waarin aan de hand van een werkje van een Bel gischen jurist F. Norden „La Belgique Neutre et l'Allemagne" de houding van België wordt nagegaan. Er wordt in betoogd, dat Duitschland niet ce neutraliteit van België schond, toen het in Augus tus 19 4 dat land door zijne legers deed binnenrukken, daar het plan, om België of een deel daarvan te veroveren, niet bestond en de onschendbaarheid van Belgiës grondgebied bij de nieuwe redactie van het neutraliteitsverdrag van 15 November 1F3I niet was over genomen uit het oude verdrag van 26 Juni van dat jaar. Even goed als België het recht had, den doortocht der Duitsche legers te weigeren, had DuiEchland het recht dien doortocht met kracht van wapenen af te dwingen, te eerder daar Duitschland de zekerheid had, dat België moreel niet neutraal was en het vermoe den, dat het dit ook in materieelen zin niet was. Volgen daarna de bekende verhalen over Belgische franctireurs 1040

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 104