Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. [Sept. 1916. land genomen proeven de mogelijke oorzaken van de verschijnse len in beschouwing worden genomen. Art Monatshefte. (December 1915). Het artikel „Die Mechanik und ihre Anwendungen" wordt in deze aflevering voortgezet. Generaal v. Richter vervolgt zijn artikel „Wie sind die im Rus- sisch-Japanischen Kriege gewonnenen artilleristischen Erfahrungen nutzbar gemacht?" De Russisch-Japansche oorlog heeft de waarde van gedekte stel lingen en indirecte richting sterk naar voren gebracht De Japanners namen meest half gedekte stellingen in, daar hunne richtmiddelen minder goed voor toepassing der indirecte richting geëigend waren. De Russen leerden spoedig, dat open stellingen te vermijden waren en gedurende den loop van den oorlog deden de Russen de ontdekking, dat zij met hun materieel uitstekende resultaten in een geheel gedekte stelling konden verkrijgen. De toepassing liet dcor gebrek aan oefening te wenschen over. Schrijver geeft nu een overzicht van den langduriger en hard- nekkigen strijd over het twistpunt: „gedekt of open", die zich daarna ontspon Het groote munitieverbruik in den Russisch-Japanschen oorlog deed eerwachten, dat een toekomstige oorlog zeer hooge eischen aan de munitie-aanvulling zou stellen Het beste viel aan die eischen te voldoen, waar de batterij niet reeds te veel voertuigen telde. De Duitsche 6 stukkenbatterij bleef in munitie-uitrusting achter bij de Fransche 4 stukkenbatteiij, die in de batterij 312 schoten meevoerde, terwijl tezamen met den voorraad der munitieco lonnes de voorraad 501 schoten bedroeg. Schrijver verwacht, dat de invoering der 4 stukken-batterij bij het Duitsche leger gedurende den orlog, ook verhooging van den munitievoorraad der batterijen zal hebben medegebracht. Een munitieverbruik, als de tegenwoordige oorlog doet zien, had wel niemand verwacht en het is onmogelijk een vredesvoorraad op të leggen, die in zulk een verbruik kan voorzien. (Naar berichten vermelden zouden bij het Septemberoffensief aan het Westfront op 25 K. M. breedte van de Duitsche stellingen 900.CC0 projectielen in één uur zijn verschoten). Zulke getallen zijn slechts bereikbaar in een langdurigen stelling oorlog en bij het bestaan eener zeer ontwikkelde wapenindustrie. 1043

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 107