Sept. 1916.J Overzicht van eenige Buitenlandsche Tijdschriften. De samenwerking tusschen infanterie en artillerie ontbrak bij de Russen geheel. De Japanners schoten te kort in het begeleiden van den infanterie- aanval, het spoedig bezetten der genomen stelling en het deelnemen aan de vervolging. Een en ander was het gevolg van de neiging der Japanners, om op grooten afstand van den tegenstander te blijven, ook al door het gevoel van artilleristische minderwaardigheid. Bovendien was hun paardenmateriaal s'echt, ongeschikt voor snelle vei plaatsingen van eenigenduur. Tenslotte waren de stukken soms zoo diep ingegraven, dat het vooruitbrengen zeer veel tijd kostte De zware verliezen, die de Japansche infanterie leed. waren voor alle nieuwe reglementen, van welk leger ook, aanleiding om bij zonderen nadruk te leggen op de verbinding der wapens, speciaal tot steun bij den aanval. De groote verliezen der Japanners dwongen hen tot nachtelijke aanvallen. Het was te voorzien, dat ook in een Iateren stelling oorlog nachtelijke ondernemingen veelvuldig zouden voorkomen en alle legers bereidden zich daarop voor. De artillerie wist zich aan de nieuwe eischen aan te passen en bruikbare methoden voor nachtelijk vuur in toepassing te brengen. Heeft de artillerie in den Russisch-Japanschen oorlog niet aan de verwachtingen beantwoord, in den hedendaagschen volkerenkrijg wist dit wapen het haar toekomende aandeel in den strijd volkomen terug te winnen. „Die Mitwirkung der Flieger beim Einschieszen" is eene vertaling van hetgeen het Fransche reglement over dat onderwerp aangeeft. De medewerking van vliegeniers zegt het reglement zal slechts dan aan de verwachtingen beantwoorden, als de waarnemers veel ervaring in het schieten en het waarnemen uit de lucht hebben en wanneer alle voorschriften betreffende de samenwerking van vliege niers en artillerie nauwkeurig worden opgevolgd. (Bekend is, dat de generaal Rohne reeds vóór den oorlog een systeem van samenwerking tusschen artillerie en vliegdienst ontwierp. De Franschen wilden er niet aan; een Hollandsche criticus zeide ervan: „Als de naam Rohne niet onder hel artikel stond, zou men het niet als ernstig bedoeld kunnen opnemen." K.) In het kort wordt de samenwerking als volgt verkregen. De batterij schiet zich eerst in op het, de vijandelijke artillerie dekkende, masker. De grenzen worden hierbij tot 100 M. vernauwd. Nu worden twee witte schijven in de schootsrichting uitgelegd, één vlak achter de batterij, één 80 M daarachter. Het vliegtuig gaat de lucht in en wanneer het in verband met zijn bouw een goeden stand heeft (doode gezichtshoek), geeft de batterij een salvo met schok-projectielen met O. H. 300 M. grooter dan de grootste grens. 1044

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 108