Sept. I916.J Terreinvoorstelling op kaarten. Moet aan Peucker worden toegegeven, dat het SYDOW'sche groen een gelukkig idéé is, echter wordt niet onderschreven, dat bruin- dor hout en kale rotsen- licht de gedachte aan berghoogten opwekt, want de uitdrukking bruine rots is, althans volgens Hol- landsche begrippen, niet gangbaar; wel spreekt men van „blauwe bergen". Von Sydom's bedoeling was met zijn kleuren een karakterbeeld te geven, geenszins een hoogtebeeld. Peucker noemt zijn methode ook onhypsographisch en aplastisch. Na in zijn studie „Ein Flugkartenentwurf" voorop gesteld te heb ben, dat de luchtschipper uit een praktisch oogpunt aan de kleuren- schaal de eischen stelt, dat: de kleuren voldoende lichtsterkte hebben, zoowel over dag bij helder als mistig weder, als 's nachts bij het schijnsel van de in het luchtschip gebruikte metaaldraadlampen, even goed zichtbaar zijn, zich scherp en bepaald afteekenen, aansluitende zónen niet met elkaar verwant zijn en met elkaar contrasteeren, zegt Dr. M. Gasser, dat de kartograaf verlangt, dat de schaal op wetenschappelijken grondslag is samengesteld; de physiologische betrekkingen, die tusschen de kleuren bestaan, moeten den weg aangeven. Gasser deelt zones in van 500 M., waarin de strooken van 100 M. naar boven telkens worden aangegeven in wit, violet, geel (met groene tint), groen (met blauwe tint) en rood. Boven 1000 M. wordt het terrein door hoogtelijnen met schaduw- tinten voorgesteld2). Met stellen van de complementaire kleuren geel 1) Sydow's kleuren zijn meermalen ingelascht in andere systemen, zoo o. a. in dat gevolgd voor de „hypsometrische Karte der österreichisch- ungarischen Monarchie" op 1: 750.000. Hier wordt Hauslab's mono- kleurige sshaal aangevuld met het Sydow' sche groen voor de dalen en door elementen van het principe kleurwisseling met contrasten en dat van geleidelijken overgang, hoe hooger, hoe lichter. 2) Op de „Carte aéronautique op 1: 200.000. van Ed. Blondel la Rougery worden voor de terreinvoorstelling uitsluitend schaduwtinten gebruikt. In een bespreking van vier bladen dier kaart (Petermann's Mitt. 1914) heet het echter:" Die Darstellung der Höhen kann aber noch nicht als genügend für die Praxis bezeichnet werden. Die geringe Schummerung und des Einschreiben einiger Höhenzahlen genügt eben noch nicht." 948

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 10