Sept. 1916.) Overzicht van eeniqe Buitenlandsche Tijdschriften. Deze aflevering geeft verder een artikel over fouten bij afstand meters. Iahrbiicher (Juni 1916). Onder den titel „Vom Fahneneid" vinden wij beschouwingen betreffende den eed van trouw, die in vele legers door de rekruten bij hun in dienst treden wordt afgelegd en zijne godsdienstige, juridische, ethische en historische beteekenis. In Die Neujahrsschlacht in Galiziën und der Bukowina' wordt een overzicht gegeven van de bloedig afgewezen pogingen der Russen, om zich in Januari 1916 in het bezit der Z.O. Karpathen te stellen, hoofdzakelijk met het doel, om Rumenië aan de zijde der Entente te brengen. Revue Militaire Suisse. (Juni. 1916). u „ïi^orcf Maladies nerveuses et mentales dans 1 armée behandelt allereerst de" keuring voor den krijgsdienst, voor zoover deze het uitsluiten van geestelijk minderwaardigen beoogt en geeft daarna een overzicht van den strijd in het leger tegen alcohol en venerische ziekten. Dat de kamp tegen het laatste euvel niet slechts in koloniale legers de volle aandacht van het legerbestuur verdient, moge blijken uit het feit, dat tienduizenden Duitschers wegens venerische ziekten van het front moesten worden geëvacueerd. De Duitsche legerautoriteiten zijn dan ook hier en daar tot ae meest rigoureuse maatregelen overgegaan, om de oorzaak van deze verliezen te keeren. L'armée beige en campagne" geeft eerst een overzicht van het Belgische leger vóór den oorlog. Algemeen bekend is, dat de toestand, waarin dat leger verkeerde, niet schitterend was, maar de schrijver van het artikel geeft ons een zeer droevig beeld van de Belgische weermacht Aar Aa„ Organisatie, oefening, geest, uniformeering, alles stond onderden ban der publieke meening: „vechten behoeft ons leger niet. Algemeen verwachte men, dat de oorlogsdienst zich niet verder zou uitstrekken dan grensbewaking als in 1870. j De politiek beheerschte het leger, niet de eischen der landsverde diging: En de politiek werkte tot in de meest interne zaken door Un soldat avait-il encouru quelque punition disciplinane aussitot le bourgmestre de son village écrivait au colonel de son administre, le député du canton intervenait a son tour. Le chef de corps fort de son droit, de son devoir, faisait-il la sourde oreille, le réprésentant du peuple en écrivait au ministre de la guerre, ou même a 1 oc- 1C46

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 110