Terreinvoorstelling op kaarten. [Sept. 1916. Deze schaal wijkt aanmerkelijk af van die voorgesteld door de kartographische afdeeling van de Pruisische „Landesaufnahme Deze MOEDEBECK'sche schaal is als volgt boven 3C00 M. wit, 2500 30C0 licht violet, 2000 2500 donker violet, 1500 2000 donker lilagrijs, 1000 1500 lilagrijs, 750 1000 donker sienna, 500 750 licht sienna, 250— 500 geel oranje, 0— 250 wit. Bij deze indeeling werd rekening gehouden met de hoogten, waarvoor de areologische stations te Landenberg, Friedrichshaven, Hamburg, Aken en Straatsburg over belangrijk door ballonopstijgin gen verkregen statistisch materiaal over windsterkte en windrichting kunnen beschikken. Door de inschakeling van de hoogte 750 werd eene concessie gedaan aan de luchtschipvaart, die zich enkele jaar geleden, niet veel hooger bewoog. De kleurenmethode (layer colouring of hypsometric tints) bespre kende, teekent Hinks aan, dat haar doel is „to give to the map the general affect of relief which the contours alone cannot give, because they can be read over only a small piece of the map at one time." Bij eene monokleurige schaal mogen hoogstens acht tinten voorko men. „Where more than eight tints are necessary, it is difficult to ensure that the heavier tints shall be transparent enough to leave is. Uit de kort geleden ontvangen kaart No. 2 van het Deutscher Luftfah- rerverband „Karte der für Luftfahrzeuge verbotenen Zonen, bezw. der Einfallspforten" blijkt, dat niettegenstaande de z.g. vrije lucht, verschil lende staten hun lucht in meerdere of mindere mate aan het staatsdomein getrokken hebben. B. v. Rusland geheel; Duitschland kringen boven We zel, Keulen, Koblenz, Mainz, Spiers, Metz, de Rijn van Straatsburg tot Basel, verschillende plaatsen aan Noord- en Oostzee en de vestingen in het OostenOostenrijk ongeveer de geheele grens met Zwitserland en Italië, benevens zijne geheele kuststrook; Engeland heeft enkele toegangs poorten aan de Oost- en Zuidkust opengesteld. 951

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 13