Terreinvoorstelling op kaarten. [Sept. 1916. Een nadeel was echter, dat zij te duur waren en daarom moest de poging, om werkelijk volkskaarten te vervaardigen, worden opgegeven. Ook de Italiaansche hoogleeraren Basevi en Fritzsche streefden hetzelfde doel na als Becker d. w. z. „die wissenschaftliche Schichtlinienkarte durch malerisch-landschaftliche Behandlung ge- meinverstandlicher zu machen und dadurch zur Verbreitung der Landeskunde beizutragen". Zij geloofden echter een zelfde effect en plastiek te kunnen bereiken door toepassing van de methode der dubbele belichting die in het kort hier op neer komt, dat twee schaduwtinten in kleuren, de eene volgens het principe der schuine, de andere volgens dat der loodrechte belichting over ge drukt worden. Deze wijze van terreinvoorstelling komt in haar grondidée overeen met die vroeger toegepast door enkele Fransche en Duitsche topografen, die op de schaduwzijde eerst eene doezeltint legden om er dan overheen te arceeren of omgekeerd. Wel is waar geeft de BASEVi-FRiTZCHE'sche kaart volgens de proefreproductie van den „Gran Sasso d'Italia" een zeer plastisch terreinbeeld, maar de kosten zijn ook al weer te groot om haar tot gemeen goed te maken. Tot de nieuwste proeven om de kleurenmethode dienstbaar te maken aan de terreinvoorstelling moet die van E. Friedrich genoemd worden. Deze stelt op eene kaart van de Rigi het terrein voor in arceeringen geteekend in de kleur van de betreffende hoogtezöne. Alle horizontale vlakken zoomede kammen, dalbodems en plateaux blijven wit; dit is wel is waar in overeenstemming met den geest der LEHMANN'sche methode, die aan het principe ten grondslag Stöcken nach den verschiedenen Gegenstanden zeigten, gingen z. B. beim Hinweis auf Taler ganz nahe an die Plane heran, beim Deuten auf Berge dagegen auf einige Entfernung zurück, weil sie an diese anzustossen fürchteten." Kartographische Frage. 1) Basevi-Fritzsche. La rapprezentazione orografica a luce doppia nella cartografica moderna. 953

Indisch Militair Tijdschrift | 1916 | | pagina 15